Wyniki badań przeprowadzanych na dzieciach w USA, Holandii, w Belgii i w Niemczech, mają wpływ na zmianę postrzegania oddziaływania diety na zachowania psychoruchowe (na podstawie artykułu A. Zimoląg).
- Badania pochodzące z roku 2007 dowodziły, że można uzyskać poprawę w zachowaniu dzieci, gdy zastosuje się dietę bez zawartości sztucznych barwników oraz salicylanów (są obecne w jabłkach, wiśniach, winogronach, pomarańczach, pomidorach).
- 2. Gdy dzieci spożywają systematycznie takie dodatki żywnościowe jak barwniki czy benzoesan sodu możemy zauważyć u nich nadczynność psychoruchową, impulsywność, nieuważne zachowania.
- Konieczność stosowania suplementu diety, jakim są kwasy omega – 3 i omega – 6 z dodatkiem magnezu i cynku. Te kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym uwagi. Najbogatszymi źródłami kwasów omega – 3 są: olej lniany, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, sojowy, orzechy i nasiona. Kwasy tłuszczowe EPA i DHA występują w produktach pochodzenia rzecznego i morskiego takich jak: łosoś, makrela, sardynki, śledzie, sardele, tuńczyk, halibut. Kwasy te również występują w wątrobie, żółtku jaja. Produkty te powinny być regularnie włączane do diety osoby z ADHD.
- Stwierdzono także, że niższy poziom żelaza wiąże się z obniżeniem funkcji poznawczych i występowaniem objawów ADHD. Żelazo występuje w mięsie i przetworach mięsnych, jajach. Doskonałym źródłem żelaza są również ciemnozielone warzywa, żelazo będzie lepiej przyswajalne w połączeniu z witaminą C.
- Badania pokazują, że dzieci mające niedobór cynku po jego suplementacji były mniej impulsywne. Naturalne źródła cynku to: ostrygi, produkty zbożowe, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych.
- 6. Nawet mała zmiana w diecie dzieci może korzystnie wpływać na ich zachowanie. Jednak przestrzeganie ograniczonej diety eliminacyjnej może być traktowane jako uciążliwe.
Świadomość dorosłych to pierwszy krok, drugi, jakże ważny, to praktyka – zastosowanie zmian w życiu. Badania z ostatnich 10 lat wskazują jednoznacznie na wpływ odżywiania na funkcjonowanie mózgu.
Należy:
- zbadać kał na obecność pasożytów i grzybicy układu pokarmowego,
- stosować probiotyki w celu odbudowy fizjologicznej flory bakteryjnej,
- zwrócić uwagę na negatywny wpływ działania mleka i glutenu, co często łączy się z nietolerancją pokarmową.
opracowała Aneta Tymińska