Budowanie pozytywnej samooceny u dziecka

Pozytywny stosunek do samego siebie i wiara w swoje możliwości przekładają się bezpośrednio na nawiązywanie relacji interpersonalnych, ciekawość świata, wyniki w nauce i wiele innych aspektów. Bez popadania w przesadę można stwierdzić, że pozytywna samoocena to niejako klucz do szczęścia. Dlatego to niezwykle ważne, by dziecko lubiło i akceptowało siebie takim, jakie jest.

Jak to osiągnąć? Na samoocenę mają wpływ dwie rzeczy:

  1. bezwarunkowa akceptacja przez osoby znaczące (przede wszystkim przez rodziców, opiekunów),

  2. poczucie docenienia przez innych za to, jacy jesteśmy

    Oto 10 zdań, które budują pozytywną samoocenę dziecka

    1. Mówiąc „Zawsze możesz na mnie liczyć”, mówisz: Mogę nie zgadzać się z wyborami i decyzjami, które podejmujesz, ale nie ma to wpływu na moje uczucia do ciebie.

    2. . Mówiąc: „Lubię spędzać z tobą czas”, mówisz: Jesteś ciekawy, wyjątkowy, ważny i dobrze się czuję w twoim towarzystwie.

    3. Mówiąc: „Słucham cię”, mówisz: Jestem tu dla ciebie. To, co mówisz, jest dla mnie ważne. Chcę poznać twoje przemyślenia i zrozumieć twoje uczucia.

    4. Mówiąc: „Dziękuję”, mówisz: Doceniam twój wysiłek.

    5. Mówiąc: „Przepraszam”, mówisz: Popełniłam błąd. Dorosłym też się to zdarza. To okazja do nauki i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

    6. Mówiąc: „Widzę, że bardzo się starasz”, mówisz: Wysiłek, który wkładasz, i dążenie do celu są ważniejsze niż efekt, który osiągniesz

    7. Mówiąc: „Opowiedz mi o tym”, mówisz: Chcę zobaczyć świat z twojej perspektywy.

    8. Mówiąc: „Ufam ci”, mówisz: Jesteś kompetentny.

    10. Mówiąc: „Co o tym myślisz?”, mówisz: Chcę poznać twoje zdanie, bo twoja opinia jest dla mnie ważna.

    11. Mówiąc: “Cieszę się, że jesteś”, mówisz: Jesteś wyjątkowy. Jesteś dla mnie ważny. Przebywanie w twoim towarzystwie sprawia mi radość.

Opracowała

Katarzyna Wierzchowska