Nadchodzi lato i wakacje – czas, na który czekają wszyscy, zwłaszcza dzieci. Warto więc porozmawiać ze swoimi dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Po dziesięciu miesiącach uczęszczania do przedszkola nadchodzi tak oczekiwany czas wakacji. Dzieciaki czują swobodę i cieszą się na odpoczynek i wspaniałą letnią zabawę. Ulubione zabawy na wolnym powietrzu to: zabawy na placach zabaw, gra w piłkę, jazda na rowerze, na modnych od kilku lat hulajnogach czy rolkach.
Wakacje to czas, kiedy dzieci długo przebywają na świeżym powietrzu, często nad zbiornikami wodnymi, w lasach, na wsi. Świeże powietrze i słoneczna pogoda wzmacniają system odpornościowy. Musimy jednak pamiętać, że przedszkolak jest jeszcze zbyt mały, aby właściwie ocenić sytuację niebezpieczną i stopień zagrożenia własnego zdrowia czy życia. Dlatego obowiązkiem rodziców jest nauczenie dziecka, jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jak postępować, kiedy już się pojawią. Dopiero wtedy wspólny wypoczynek będzie przyjemnością dla dziecka i jego opiekunów.
Oto kilka ważnych zasad, aby nasze wakacyjne wspomnienia zawsze były tylko miłe, a nasze pociechy wypoczęte i pełne nowej energii wróciły do przedszkola:
1. Przed wyjazdem w nowe miejsce zawsze porozmawiaj z dzieckiem o tym co zobaczy, jak powinno się zachowywać, czego unikać.
2. Dbajmy o właściwe ubranie, przede wszystkim o przewiewne nakrycie, które będzie chroniło głowę.
3. W upalne dni pamiętajmy o właściwej ochronie przed słońcem i zapobiegajmy oparzeniom.
4. W czasie wycieczek samochodem pamiętajmy o foteliku, pasach i środkach przeciw chorobie lokomocyjnej.
5. W upalne dni należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dziecka wystarczającej ilości płynów.
6. W czasie, gdy słońce operuje najsilniej zalecane jest, aby dzieci o ile to możliwe przebywały w cieniu (godz. 11-16).
7. Poznaj dokładnie miejsce wypoczynku. Sprawdź czy teren jest bezpieczny, ogrodzony, czy nie ma w pobliżu odkrytych studzienek, kanałów, wykopów, ruchliwych ulic itp.
8. Warto się upewnić, czy nasze dziecko pamięta jak się nazywa, wie gdzie mieszka i zna numer telefonu do wszystkich służb ratunkowych: policja 997, straż pożarna 998, pogotowie ratunkowe 999, numer alarmowy 112 ( najstarsze dzieci).
9. Unikajmy kupowania produktów żywnościowych z nieznanych źródeł (uliczny sprzedawca lodów) lub jedzenia potraw, które być może nie są już pierwszej świeżości (sosy, potrawki, sałatki z jajek i majonezu itp.)
10. Zawsze przed wyjazdem skompletujmy apteczkę z niezbędnymi środkami opatrunkowymi oraz lekarstwami, które mogą się przydać w czasie wakacyjnych wojaży.
I najważniejsze: zawsze pamiętajmy, że z wakacyjnego relaksu i zabawy również trzeba korzystać w sposób świadomy, przemyślany i z umiarem.
A więc do szybkiego zobaczenia po wakacjach!!!
Opracowała: Monika Kłoczko