Święta Bożego Narodzenia od lat są wpisane w kalendarz każdej polskiej rodziny. To tradycja, w której wzrastaliśmy, którą pielęgnujemy i przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Jest to czas magiczny, niezwykły, zdecydowanie różniący się od innych dni.
Jak mądrze wykorzystać przedświąteczny czas?
Na pewno warto kultywować zwyczaje wyniesione z domu. Można pokusić się o wypracowanie własnych, takich, które pozwolą stworzyć magiczny, niepowtarzalny, charakterystyczny tylko dla naszej rodziny nastrój. Dobrze jest już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że święta to przede wszystkim wspólnie spędzany czas, w którym prezenty są jedynie miłym dodatkiem.
Zapoznaj dziecko z tradycją świąt Bożego Narodzenia.
Dziecko chętniej będzie uczestniczyło w wydarzeniu, które rozumie. Warto więc opowiedzieć mu o narodzinach Jezusa i działalności Świętego Mikołaja. Wyjaśnić, po co ubieramy choinkę, dlaczego pod obrus wkładamy siano, co symbolizuje opłatek i dla kogo stawiamy na stole dodatkowe nakrycie.
Zaangażuj dziecko w przygotowania.
Bycie jedynie obserwatorem niekoniecznie jest interesujące. Szczególnie dotyczy to dzieci, które, aby coś zrozumieć, muszą czynnie w tym uczestniczyć i być zaangażowane emocjonalnie. Dlatego jeżeli chcemy, aby nasze pociechy odczuły wyjątkowość świąt, stwórzmy im okazję do aktywnego udziału w przedświątecznych przygotowaniach. Oczywiście planując działania, weźmy pod uwagę wiek i możliwości dziecka, tak aby odpowiednio dostosować rodzaj i zakres prac. W co więc możemy zaangażować nasze pociechy?
- Porządki – powierz dziecku do wykonania ważne zadanie. Nadzoruj, ale… pozostaw odrobinę swobody. Obdarz dziecko zaufaniem, pozwalając, aby nauczyło się nowych rzeczy. Niech będzie to również okazja do pobycia w twojej obecności. Pozwoli to na pogłębianie więzi emocjonalnej i budowanie świątecznej atmosfery.
- Ubieranie choinki – to jedna z czynności, na którą każde dziecko czeka z niecierpliwością. Zanim jednak przystąpimy do dekorowania świątecznego drzewka, warto pokusić się o własnoręczne wykonanie ozdób. Wspólne wycinanie gwiazdek, klejenie łańcucha z papieru, robienie aniołków, to zajęcia równie przyjemne jak i rozwojowe. Przy zabawach plastycznych dziecko rozwija nie tylko wyobraźnię i talent artystyczny, ale także zdolności manualne. Nabiera też pewności siebie, bo np. dla babci ozdoby wykonane przez wnuczka będą piękniejsze od tych z galerii sztuki.
- Świąteczne pierniki - to zadanie, z którym dzieci poradzą sobie z łatwością. Możesz powierzyć im wycinanie pierników, lukrowanie, czy też ozdabianie według własnego pomysłu.
- Nakrywanie do stołu – może stać się świetną okazją do tego, by nauczyć dziecko tej umiejętności. Nawet maluch poradzi sobie z układaniem sztućców, serwetek, rozmieszczaniem ozdób na stole, a włożenie siana pod obrus i przygotowanie pustego miejsca dla zbłąkanego wędrowca będzie kolejną okazją do zapoznania z tradycjami świątecznymi.
- Świąteczne życzenia – warto opowiedzieć dziecku o tradycji składania świątecznych życzeń. Wytłumaczyć, że chodzi o to, by sprawić drugiej osobie radość. Można także ułożyć przykładowe życzenia i ćwiczyć ich składanie, np. misiom czy lalkom. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie wraz z dzieckiem kartek świątecznych dla bliskich, z którymi nie będziemy mieli okazji spotkać się przy świątecznym stole, a które jednocześnie pokażą dziecku inną formę wysyłania życzeń niż sms-y czy maile wysyłane z internetu, tak popularne w dzisiejszych czasach.
- Własnoręcznie przygotowane prezenty – to świetna okazja, aby nauczyć dziecko, że prezenty wykonane samodzielnie są bardziej wartościowe, niż te kupione w sklepie. Pomóż dziecku w wyszukaniu pomysłów i zgromadzeniu potrzebnych materiałów.
- Naucz dziecko dzielić się z innymi – wykorzystaj przedświąteczny czas, by uwrażliwić swoje dziecko na los innych, nauczyć je empatii i współczucia. Porozmawiaj z nim o dzieciach, których rodziców nie stać na prezenty. Zachęć dziecko do podzielenia się tym, co ma. Pozwól mu zdecydować, co chce podarować.
- Śpiewanie kolęd – nawet jeśli w waszym domu nie było tradycji śpiewania kolęd, warto wprowadzić ją teraz. Pomocą będzie włączenie kolędy z płyt i dośpiewywanie jej fragmentów. Dziecko może dogrywać melodię na bębenku czy dzwoneczku.
Śpiewanie i słuchanie kolęd umuzykalnia. To także dobra gimnastyka dla mózgu dziecka.
I jeszcze jedno: kolędowanie zacieśnia więzi między członkami rodziny.
- Zachowajcie świąteczne wspomnienia – rozświetlone milionem lampek ulice zachwycą i malucha, i starszaka. Pójdź ze swoją pociechą na spacer tam, gdzie świąteczne dekoracje lśnią najpiękniej. I koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, by utrwalić radość i zachwyt na twarzy swojego dziecka.
- Bądź dla dziecka wzorem – dzieci uczą się przez obserwację i naśladownictwo. Szczególnym wzorcem są dla nich rodzice. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko dostało odpowiednie wzorce, zadbajmy o swoje zachowanie. Cieszmy się swoją obecnością, unikajmy nieporozumień i kłótni, bądźmy dla siebie mili. Przywróćmy świętom Bożego Narodzenia magię i czar z czasów naszego dzieciństwa.
· Zamiast drogiego prezentu podarujmy naszemu dziecku:
- uściski i pocałunki – nigdy nie jest ich wiele,
- nasze kolana – najlepsze miejsce do rozmów, wspólnego czytania, opowiadania,
- wspólne posiłki – pozwalają poczuć domowe ciepło i skupić się na sobie nawzajem,
- czas – bezcenny dar pozwalający poczuć się ważnym,
- poczucie humoru – pozwala zrelaksować się i wzmocnić rodzinne więzi
opracowała: Monika Kłoczko