WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA obowiązujące w Miejskim Przedszkolu nr 6 w Łukowie od 18 maja 2020r. opracowane na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

 Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające  rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu     oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające  rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  3. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i   innych   form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,wydane na podstawie art. Ba ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej {Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).
  4. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 roku (pierwsza aktualizacja)
  5. Uszczegółowione wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 5 maja 2020 roku.

  

 

I.  Organizacja opieki:

  1. Przedszkole jest czynne w godz. 7.00-16.30. Dzieci przyjmowane są do godz. 8.30. Godziny posiłków nie ulegają zmianie, nie ma leżakowania. Dzieci mają zorganizowane zajęcia opiekuńcze od 7.30 do 16.00.
  2. Każda grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali. Grupy dzieci nie stykają się ze sobą. Grupa liczy maksymalnie 12 dzieci, a w  uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można ją powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
  3. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna. W sali, w której przebywają dzieci, nie ma zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki itp.),
    a wykorzystywane zabawki i przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze są dokładnie dezynfekowane. Sala jest przynajmniej raz na godzinę wietrzona.
  4. Dzieci nie mogą przynosić ze sobą do przedszkola żadnych przedmiotów
    i zabawek
    .
  5. Dzieci pod nadzorem nauczycieli korzystają z placu zabaw przedszkola, na zmianę każda z grup, by grupy nie stykały się ze sobą. Sprzęt  na placu zabaw jest dezynfekowany przed i po wyjściu grupy. Osoba dokonująca dezynfekcji odnotowuje ten fakt w „Karcie Placu Zabaw” – zał. nr 1
  6.  Nie odbywają się wycieczki poza teren przedszkola.
  7. Wychowawcy wyjaśnią dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone. Zwracają uwagę na częste i regularne mycie rąk przez dzieci, w szczególności przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z placu zabaw.
  8. Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, zabawek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników. Załącznik nr. 2: „Grafik godzin pracy i przydział obowiązkowych czynności  dla pracowników niepedagogicznych przedszkola”.

 

 

II. Współpraca z rodzicami:

 

  1. 1.     Do przedszkola mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe. Również ich opiekunowie muszą być zdrowi. Gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
  2. W przypadku, gdy u dziecka wystąpią niepokojące objawy chorobowe, wychowawca ma prawo zmierzyć temperaturę dziecku, odizolować je w odrębnym pomieszczeniu  i niezwłocznie poinformować rodziców o konieczności natychmiastowego  odebrania dziecka z placówki ( max do 40 minut).
  3. Rodzice przyprowadzając dziecko do przedszkola mają obowiązek zachować wszelkie środki ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Rodzice wprowadzają dziecko do  przedszkola, dezynfekują  ręce, skąd dziecko jest odbierane przez pracownika placówki, który mierzy temperaturę dziecku termometrem bezdotykowym. Dzieci, u których temperatura ciała jest podwyższona (powyżej 37 C),  nie są przyjmowane do przedszkola. W szatni( przebieralni) może przebywać tylko jedna dorosła osoba z dzieckiem (obowiązuje zasada, że na 15 mkw. w placówce powinien przebywać jeden rodzic z dzieckiem).
  4. Opiekunowie między sobą zachowują dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m, a osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie  podchodzą do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych bliżej niż na 2 m.
  5. Rodzic zaopatruje dziecko, które ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Maseczek dla dziecka nie zostawia się w przedszkolu.
  6. Rodzic wyjaśnia dziecku, że do przedszkola nie można zabierać żadnych przedmiotów i zabawek.
    1. Rodzic przypomina dziecku o podstawowych zasadach higieny. O unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, o częstym myciu rak wodą z mydłem i niepodawaniu ręki na powitanie. Rodzic uczy dziecko zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

 

Telefony kontaktowe:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łukowie     25 798 21 96

Telefon ratunkowy   999  lub  112