Święta Wielkiej Nocy, najważniejsze ze świąt katolickich, to dla nas, osób dorosłych, czas niezwykły. Radosne chwile spędzane z rodziną przy wielkanocnym stole i pierwszych promieniach słońca. To wspaniałe, spędzane w gronie najbliższej rodziny momenty, podczas których nasze myśli bliskie są męce oraz niezwykłemu poświęceniu Jezusa Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstaniu.
Niemniej jednak, jako rodzice, powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, iż w zdecydowanie inny sposób Święta Wielkiej Nocy mogą być odbierane przez nasze najmłodsze pociechy. Dzieci na początkowym etapie rozwoju oraz dorastania nie są w stanie pojąć powagi oraz dogłębnego znaczenia tych niezwykłych Świąt.
Warto zastanowić się na tym, w jaki sposób należałoby zorganizować Wielkanoc, by również dla naszych milusińskich stały się one dniami pełnymi radości, wspominanymi z uśmiechem na ustach.
Pisanki, ach pisanki…
W czasie przygotowań do obchodów Świąt Wielkiej Nocy z reguły my, ludzie dorośli, pochłonięci jesteśmy niezliczoną ilością zajęć i obowiązków. Mają one na celu przygotowanie zarówno nas, naszych domów i rodzin do w pełni spokojnych i komfortowych obchodów Wielkanocnych. Częstokroć zapominamy, iż ogromną pomocą w tych właśnie, napiętych dniach, mogą okazać się nasze własne dzieci. Zamiast więc negocjować z maluchem, by „poszedł spokojnie pobawić się do swojego pokoju” zdecydowanie lepiej będzie zaangażować dziecko w czynną pomoc.
Zacznijmy, więc od przygotowania pisanek. Wyposażywszy się uprzednio w różnego rodzaju, bezpieczne i nie toksyczne farbki oraz flamastry dla dzieci, zasiądźmy z naszym kochanym malcem do stołu i wspólnie pomalujmy tegoroczne pisanki wielkanocne. Pamiętajmy jednak, iż z każdej zabawy dziecko powinno wynieść odpowiedni morał. W wypadku malowania pisanek możemy, więc śmiało wyjaśnić maluchowi znaczenie symboliki jajka w odniesieniu do obchodzonych Świąt Wielkiej Nocy.
A do koszyczka włożymy…
Kolejnym etapem przygotowań do obchodów Świąt Wielkanocnych jest święconka, czyli koszyczek wielkanocny. Jest to kolejny, niezwykle wdzięczny moment przygotowań, podczas którego niezastąpiona okazać może się pomoc naszego malucha. Wspólnie z dzieckiem przystąpmy, więc do ozdabiania koszyczka, jak również wkładania do niego odpowiednich potraw.
Warto zauważyć, iż moment przygotowań święconki związany powinien być z podaniem dziecku wyjaśnienia, dlaczego właśnie takie, a nie inne potrawy znajdują się w koszyczku, jakie będzie ich przeznaczenie oraz w jakim celu i kiedy zostaną one poświęcone przez księdza, a następnie spożyte w gronie najbliższej sercu rodziny.
Uzbrojeni po zęby w pistolety… na wodę
Nieodłącznym elementem Świąt Wielkiej Nocy jest znany wszystkim doskonale „śmigus–dyngus”, czyli Lany Poniedziałek. Lany Poniedziałek to dzień, w którym największą frajdę z zabawy mają chłopcy, niemniej jednak dziewczynki nie powinny stać się obojętne na magię wodnej, świątecznej „kąpieli”.
Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić dziecku ten wspaniały dzień, możemy zaproponować maluchowi wspólne udanie się do sklepu z zabawkami w celu zakupu odpowiedniej dla malca zabawki na wodę. A podczas dokonywania zakupów wytłumaczmy dziecku skąd pochodzi tradycja oblewania wodą.
Przygotowała: Małgorzata Szczygielska