KAMISHIBAI to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka). Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym
butai (jap. – scena). Parawan składa się ramki w miejscem do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic. Po ich otwarciu spektakl się zaczyna. Karty przekładane są wraz z przebiegiem opowieści, a dzięki sporym rozmiarom drewnianego ekranu widownia przedstawienia Kamishibai może być na prawdę duża! Parawan Kamishibai stanowiąc scenę przedstawień teatralnych przyciąga wzrok słuchaczy, pozwalając uczestnikom odciąć się od otaczającej rzeczywistości i skupić się na spektaklu. Kamishibai to niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem.
Nas oczarowała w tej metodzie nieograniczona ilość możliwości w kreowaniu magicznych światów, jakie ilustracja. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając warstwę literacką przedstawienia. Metoda Kamishibai umożliwia swobodną interakcję prowadzącego z widzami, angażując publiczność w przebieg fabuły przedstawienia. Spektakle charakteryzuje brak bariery jaką tworzyć może klasyczna scena wraz z towarzyszącymi jej reflektorami, mikrofonami, czy głośną oprawą muzyczną.
Podczas spotkań z Małym Teatrem odchodzimy od sytuacji w której widz jest jedynie biernym obserwatorem. Zachęcamy dzieci i dorosłych do współtworzenia z nami nowych przedstawień. Teatr ilustracji służy nam do zabawy i nauki, do której serdecznie zapraszamy! Zależy nam także na tym, aby rozbudzać zainteresowanie dzieci i rodziców polskimi i zagranicznymi dziełami literackimi, zachęcać do sięgania do książek, czy wymyślania własnych opowiadań. Wspólne poznawanie historii, podsumowane rozmową, analizą opowieści – jest ogromnie wartościowe dla rozwoju dziecka oraz budowania więzi z rodzicem. Mały Teatr Ilustracji stanowi alternatywę do wszechobecnej techniki, rozrywek które dostarczać muszą coraz silniejszych wrażeń odpornej na wszelkie subtelności widowni. Chcemy pobudzić wrażliwość małych i dużych odbiorców, która bywa bardzo przytłumiona krzyczącymi zewsząd reklamami oraz zmieniającymi się z ogromną prędkością obrazami.
Małgorzata Szczygielska
Żaneta Chruściel