Opieka nad zwierzętami sposób na rozwój empatii u dzieci.

Małe dzieci najbardziej lubią rzeczy, które są miękkie i przyjemne w dotyku. Takie ich potrzeby zaspokajamy, kupując in pluszowe zabawki i najróżniejsze przytulanki. Również w programach dziecięcych, możemy oglądać słodkie i futerkowe stworzenia. Jednak ważne jest postawienie wyraźnego rozróżnienia, pomiędzy pluszowymi zabawkami i zwierzętami. Zwierzęta są żywymi istotami, które wymagają opieki: należy dawać im odpowiednie jedzenie, wyprowadzać na spacery, sprzątać po nich i głaskać. Zwierzęta mają również swoje humory i czasami są zmęczone czy poirytowane. Zupełnie jak dzieci!
Pamiętajmy jak bardzo ważne jest, aby zwierzęta były częścią życia i dorastania dziecka. Opieka nad zwierzęciem, pomoże dziecku zrozumieć, iż wszystkie istoty żyjące mają podobne potrzeby. Ponadto, w dziecku rozwinie się empatia, tolerancja oraz szacunek wobec innych istot żyjących. Są również badania pokazujące, iż posiadanie zwierzęcia, obniża poziom stresu wśród wszystkich osób, bez względu na wiek. Także wyprowadzanie psów ma zbawienny wpływ na organizm, ponieważ dostarcza dodatkowej dawki ruchu dla dorosłych jak i dzieci.
Wybór zwierzęcia jest decyzją, która powinna być podejmowana ostrożnie oraz z zaangażowaniem wszystkich domowników. W przeciwieństwie do pluszaka czy innej zabawki, zwierzę będzie cierpiało, jeśli zostanie odrzucone lub będzie traktowane niewłaściwie. Ważne jest, by pokazać dziecku w jaki sposób należy opiekować się zwierzakiem. Starsze dzieci mogą głaskać zwierzęta, jednak młodsze dzieci powinny robić to tylko pod nadzorem dorosłych. Zwierzęta bywają nieprzewidywalne i w niektórych sytuacjach impulsywne, dlatego ważne jest by uczulić dzieci, by nie przeszkadzał zwierzakom kiedy jedzą lub są zmęczone i śpiące. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać małych dzieci samych ze zwierzętami – nawet niewielkich rozmiarów zwierzak potrafi dotkliwie ugryźć.
Najczęściej wybierane są zwierzęta takie jak: koty, psy, świnki morskie. Jednak również myszki, rybki czy nieduże gady mogą być wspaniałymi przyjaciółmi dzieci, dzięki którym nauczą się opieki oraz odpowiedzialności.
Ważne, by poza domowymi zwierzętami, nie zapominać o całej otaczającej nas naturze. Również przyroda za oknem może być ciekawa. Wspólnie z dzieckiem możemy karmić ptaki w ogrodzie oraz obserwować życie owadów czy żuków. Owady są świetnym obiektem do obserwacji – łatwo znaleźć je w trawie i można budować dla nich specjalne kryjówki np. z patyczków. Przy okazji takich zabaw, można rozmawiać z dzieckiem o tym, które owady są niebezpieczne i należy ich unikać. Tak jak zwierzęta domowe, również owady, ptaki oraz dzikie zwierzęta odgrywają istotną rolę w nauce dzieci o tym, jak funkcjonują istoty żywe.
Przygotowała: Małgorzata Szczygielska