Zagrożenia płynące z nadużywania internetu.

W obecnych czasach Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Stał się niezbędny jako narzędzie pracy i rozrywki, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Umożliwia wszechstronną komunikację, ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne.

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy, że coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu. Dziś już nikogo nie zdziwi widok przedszkolaka z tabletem w ręku. Nie możemy całkowicie zabronić dziecku korzystania z Internetu, musimy być jednak bardzo ostrożni, bo zagrożeń w sieci jest wiele, dlatego z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Zazwyczaj dotyczy to trochę starszych dzieci i młodzieży, ale już rodzice przedszkolaka na pewne sprawy powinni być wyczuleni.

Internet może stanowić arenę cyberprzemocy, cyberprzestępczości, być przyczyną uzależnienia, źródłem niebezpiecznych znajomości, narzędziem, przez które możemy stracić dużo cennego czasu, może też prowadzić do zaburzeń w relacjach bezpośrednich.

Cyberprzemoc, czyli agresja elektroniczna to inaczej przemoc z użyciem mediów

elektronicznych
– przemoc werbalna w sieci – wulgarne wyzywanie, poniżanie, ośmieszanie, straszenie, nękanie, szantaż,
– rejestrowanie filmów i zdjęć wbrew woli danej osoby,
– publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem Sieci
– podszywanie się w Sieci pod kogoś wbrew jego woli.

Grooming - to zjawisko uwodzenia dzieci przez osoby dorosłe za pomocą Internetu. W trakcie tego procesu dziecko poddawane jest psychomanipulacji – kontakt rozpoczyna się od rozmów na neutralne tematy, dziecko jest „oswajane”, sprawca przedstawia się jako jedyny przyjaciel dziecka, jedyna osoba, która je rozumie. Jednocześnie, by ukryć tę relację przed bliskimi dziecka, skłania je do zachowania „wspólnej tajemnicy”. Ostatecznie – próbuje skłonić je do spotkania, zrobienia

i przesłania zdjęć.

Anonimowość Internetu i łatwość tworzenia fałszywych profili w portalach społecznościowych powoduje, że wśród znajomych naszego dziecka, szczególnie tych poznanych w Internecie, może znaleźć się osoba o złych intencjach

Siecioholizm – uzależnienie od internetu.

Wydawać by się mogło, że o uzależnieniu można mówić dopiero w starszym wieku, tym czasem może zacząć się ono już we wczesnym dzieciństwie. Zazwyczaj zaczyna się od uzależnienia od gier. Dziecko izoluje się od rówieśników, traci kontakt z rzeczywistością i zamyka się w swoim pokoju

z komputerem, czego rodzice początkowo nie dostrzegają i nie traktują w kategoriach problemu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju gier. Młody gracz wchodzi w nowy, pełen przygód świat. Większość gier jest konstruowana w oparciu o scenariusze pełne przemocy. Normą staje się to co złe,a silna kumulacja agresji, przemocy i niemoralności prowadzi do zagubienia wszelkich wartości.

Nadmierne korzystanie z internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Psychologowie od kilku lat wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie internet, w tym przede wszystkim od tempa, w jakim toczą się gry komputerowe i towarzyszącej im adrenaliny.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Według polskich specjalistów:

- dzieci poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji i korzystać z komputera

- dzieci od 3 do 7 lat – maksymalnie 30 minut dziennie (3,5 godziny tygodniowo)

- dzieci w wieku od 7 do 12 lat – maksymalnie ok. 60 minut

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że kiedy dziecko przed komputerem spędza zbyt dużo czasu, jest zagrożone m.in. otyłością, zaburzeniami snu, zaburzeniami zachowania, słabo rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi, przemocą, problemami zdrowotnymi ( wady wzroku, wady postawy), kłopotami z koncentracją.

Dzieci mają też po prostu za mało czasu na tradycyjną zabawę i zabawy ruchowe dla dzieci (które mają niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój), interakcje z rówieśnikami w rzeczywistym świecie, budowanie więzi z rodzicami i bliskimi.

 

Rady dla rodziców:

- Zapewnij dziecku miłość i bezpieczeństwo

Gdy dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i bezinteresownej miłości z pewnością będzie się nam zwierzało ze wszystkich swoich problemów. Zwłaszcza wtedy, gdy zetknie się w sieci z osobą, która będzie chciała je skrzywdzić.

- Bądź czujny!

Każda czynność uzależnia, a im młodsze dziecko tym bardziej narażone jest na sugestie swoich rówieśników, z którymi w przedszkolu rozmawia np. na temat nowych gier.

- Poświęć dziecku więcej czasu – Mniej gier, więcej ruchu!

Zachęć dziecko do zabaw na świeżym powietrzu czy realizacji jego hobby.

Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!

- Ustal domowe zasady używania mediów cyfrowych! Jeśli już dziecko surfuje w interneci,wybieraj gry, które uczą rzeczy pożytecznych, np. języków obcych czy rozwijają jego zdolności.

- Bądź obok dziecka!Miej na uwadze to, aby nie pozostawało samo przed ekranem komputera, ponieważ jest zbyt małe i ktoś mógłby wykorzystać jego naiwność.

- Postaraj się, aby korzystanie dziecka z Internetu, zwłaszcza przedszkolaka, ograniczało się do minimum.

Powodów, aby ograniczać korzystanie dziecka z Internetu jest wiele. Mimo tego, że internetu nie można nazwać ani dobrym, ani złym, to jakiekolwiek jego nadużywanie zawsze jest niewłaściwe. Oznacza to, że tak jak we wszystkim, także w tym przypadku zawsze należy poszukiwać złotego środka i pamiętać, by zachować umiar i zdrowy rozsądek.