STOP PRZEMOCY W SZKOLE

Przemoc w szkole to problem uczniów i nauczycieli. Jak wynika z badań około 30% uczniów doświadcza przemocy ze strony rówieśników – są do czegoś zmuszani wbrew ich woli, są przedmiotem obmawiania, okradziono ich lub zostali pobici.

Przyczyną konfliktów są często plotki, chęć dominowania, drwiny z osób gorzej ubranych lub gorzej uczących się.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez przemocy” rozpoczęto publikację serii artykułów dotyczących tego zjawiska. Przed końcem czerwca ma powstać Kodeks „Szkoły bez przemocy”.

Szkoła nasza podjęła działania służące zapobieganiu agresji przemocy. Na początku roku szkolnego powołano specjalny zespół nauczycieli, którego zadaniem było opracowanie działań.

Zespół w składzie:
p.R.Bocian – przewodniczący,
p.A.Dmowska – Ciołek,
p.D.Świderska,
p.E.Szymańska,
p.E.Wawerek,
p.Uszko,
p.P.Oskroba,
p.B.Czubaszek,
p.B.Śledź,
p.A.Bancerz
zaplanował szereg działań oraz koordynował ich realizację. Zrealizowano,  m.in.

־         Zabezpieczono miejsca wysokiego ryzyka (klatki schodowe, szatnie, łazienki …) poprzez zainstalowanie kamer, umieszczenie laminowanych tabliczek określających normy zachowania, oznakowanie kierunku ruchu na schodach, wzmożenie dyżurów nauczycieli,

־         Zainicjowano spotkania z kuratorem sądowym i policją,

־         Przeprowadzono konkurs plastyczny „Przeciw agresji”,

־         Zorganizowano wystawę książek w bibliotece i materiałów na tablicach informacyjnych,

־         Przeprowadzono warsztat dla nauczycieli „Przeciwdziałanie agresji i przemocy w szk ole”,

־         Konsekwentnie korzystano z regulaminu kar i nagród,

־         Wychowawcy przeprowadzili cykl lekcji na godzinach wychowawczych poświęconych tej tematyce,

־         Opracowano referat i broszury „Tolerować czy karać” dla rodziców

־         Prowadzono na bieżącą rozmowy z agresorami i ofiarami.

־         Zorganizowano apel „Dzień przeciw agresji”.

„Dzień przeciw agresji” – apel

Apel odbył się 10 maja 2006r. o godz.10.35. Przygotowany został dla dwóch etapów edukacyjnych klasy I-III (na sali gimnastycznej) IV – VI (na hali sportowej).

Na apel zostali zaproszeni przedstawiciele rodziców.

W II etapie edukacyjnym przybyłych przywitał p.R.Bocian i krótko przedstawił działania prowadzone w naszej szkole zapobiegające agresji przemocy oraz zaprezentował założenia ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez przemocy”.

Następnie p.dyr.K.Ciołek wręczył nagrody laureatom konkursów plastycznego i literackiego.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja przygotowana przez zespół teatralny.

Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tematem, ale najbardziej poruszyła ich piosenka zespołu Blue Cafe "Złość".

CO CI DA TA ZŁOŚĆ

WCALE NIE ZDZIWIĘ SIĘ JUŻ
ŻE KTOŚ ZNOW JEST NA DNIE
WCALE NIE ZDZIWIĘ SIĘ ŻE
ŻE POBILI SIĘ GDZIEŚ
CIĄGLE JEDNAK DZIWI MNIE
KIEDY MÓWIĄ NAM BY
WSZYSCY KOCHALI SIĘ

CUDOWNE HASŁA CO KROK
WSZYSCY KOCHAJMY SIĘ
I BEZ PRZEMOCY
BEZ ŁEZ PRZEŻYJMY CHOĆ JEDEN DZIEŃ
JAK PIĘKNIE MOGŁO BY BYĆ
GDYBY NIKT NIE BAŁ JUŻ SIĘ
NIE ŁATWIEJ POWIEDZIEĆ WPROST?
AGRESJA BYŁA I JEST

TO DOTYKA I CIEBIE

REF:
CO CI DA TA ZŁOŚĆ ODPUŚĆ SOBIE TO DOTYKA I CIEBIE

Bardzo podobny przebieg miał apel w I etapie edukacyjnym. Pani dyrektor D.Nurzyńska wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody laureatom konkursów.

Następnie uczniowie pod kierunkiem p.A.Bancerz i pB.Śledź przestawili scenkę nawiązującą do tematu apelu "I Ty możesz zostać rycerzem". W formie zabawy poproszeni uczniowie z rozsypanki wyrazowej układali kolejne punkty Honorowego Kodeksu Ucznia.

Kolejne punkty programu przeplatane były piosenką "Złość", która łatwo wpadła w ucho i poruszała publiczność.