Rok szkolny 2015/2016

 

Kolejna edycja programu KULTURALNA KLASA

W roku szkolnym 2015/16, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywał się konkurs KULTURALNA KLASA. Obejmował nie tylko klasy uczące się w budynku przy ul. Stasia i Nel, ale również te uczące się przy Partyzantów. Nad jego przebiegiem czuwała Barbara Czubaszek wspólnie z  koordynatorkami: Barbarą Ponikowską, Ewą Dąbrowską, Danutą Domańską, Agnieszką Bancerz oraz wychowawczyniami klas I - III. Konkurs trwał przez cały rok szkolny i miał na celu poprawę zachowania dzieci na przerwach, osłabienie zachowań agresywnych, wprowadzał elementy zabawy i rywalizacji. Uczniowie mieli 10 zadań do wdrożenia w ciągu kolejnych miesięcy. Dotyczyły one nie tylko zachowania na przerwach, ale np. dbałości o wspólne dobro, estetyki pracowni i korytarza, wspólnego świętowania itd. Za każde osiągnięte zadanie cała klasa otrzymywała naklejkę. Na głównym korytarzu pojawiły się tablice, na których znajdował się ranking klas.

    Systematycznie co miesiąc odbywały się apele szkolne, na których pani dyrektor B. Czubaszek podsumowywała działania. Nie wszystkie zadania zostały w pełni wykonane, zachowanie na przerwach wymaga ciągłej poprawy, dlatego klasy II i III nie otrzymały w tym roku dyplomu „Kulturalna Klasa”. Udało się to klasom I. Natomiast  z radością stwierdzamy, że wielu uczniów zasługuje na tytuł Kulturalny Uczeń/Kulturalna Uczennica. Dzieciom obdarzonym przez kolegów tym tytułem p. Czubaszek wręczyła dyplomy. Gratulujemy!


Najpiękniejszy klasowy ogródek

W maju pani wicedyrektor Barbara Czubaszek ogłosiła konkurs na najpiękniejszy klasowy ogródek. Wzięły w nim udział wszystkie klasy uczące się w szkole przy ul. Stasia i Nel. Każda klasa sadziła, siała roślinki i opiekowała się mini - ogródkiem przez trzy tygodnie. Efekt był wspaniały Parapety klas zazieleniły się pięknie, zakwitły. Dzieci uczyły się nazywać rośliny, rozróżniać je, opiekować się nimi. Wykonały ozdoby ogródków. Pod koniec maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wszystkie ogródki były piękne, ale zwyciężył „Pszczeli zakątek” kl. I d oraz „Motylkowy raj” kl. II f. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody. Brawo mali przyrodnicy!


Wycieczka do Raj-Park-u

17 czerwca  klasa 3e  po zajęciach szkolnych  wyjechała  do  Ławek, do Raj-Parku. To miejsce  jest dla dzieciaków prawdziwym rajem. Mają tu przestrzeń i wiele atrakcji  do zabaw. Duuużym powodzeniem cieszyły się kule wodne i dmuchany zamek. Wieczorem  opiekunowie  rozbili namioty, których użyczył nam p. Tomasz Sych  Co to była za noc. Z wrażenia  dzieci nie mogły zasnąć! A bladym świtem następnego dnia, już  były gotowe do kolejnych zabaw. Takie biwakowanie, to wyjątkowa frajda we współczesnych czasach.


Pokaz ptaków drapieżnych

Dnia 19.05.2016r. w naszej szkole odbył sie pokaz ptaków drapieżnych. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IIIf. W nietypowych zajęciach uczestniczył też dyrektor szkoły p. Karol Ciołek.

Możliwość obcowania ze zwierzętami objętymi ochroną gatunkową, którą coraz trudniej spotkać na wolności, jest niesamowitym doświadczeniem. Dzieci poznały zwyczaje i tryb życia: sokoła, jastrzębia, płomykówki i puchacza. Podziwiały je z bliska, obserwowały ich loty. Skrzydlata załoga fruwająca nad głowami pokazała, czym różnią się ptaki drapieżne i jak je rozpoznać w przyrodzie. Podsumowaniem zajęć było rozdanie ilustracji, które pokolorowane przez dzieci zostały odesłane do Firmy Sokolniczej w Kraśniku. Można je obejrzeć na stronie internetowej www.ptakidrapiezne.pl


Gabrysia Łukasik wyśpiewała brązowego „Śpiewającego Słowika” 

Najpierw wygrała wiosenną edycję „Wesołych Nutek”, by w czerwcu pojechać do Ryk, gdzie reprezentowała naszą szkołę i powiat, na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający Słowik”.

W drodze do koncertu laureatów wzięło udział ponad 1000 wokalistów z całej Lubelszczyzny. To jednak najlepsi dotarli do finału. 18  czerwca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach odbył się Koncert Laureatów Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający Słowik”.  Gabrysia Łukasik zajęła III miejsce i zdobyła brązowego słowika. Jak twierdzi opiekun artystyczny Gabrysi p. Przemysław Oskroba jest to wspaniałe ukoronowanie jej występów wokalnych w konkursach w tym roku szkolnym.

Gratulujemy!

    


Śpiewający Słowik 2016

W dniu 18 czerwca br. odbył się koncert laureatów Wojewódzkiego Festiwalu  Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający Słowik” w Rykach,  w którym wystąpiło 19 osób. Niewątpliwym sukcesem zakończył się występ Julii Stolarczyk ze Szkolnego Studia Piosenki.  Julka wyśpiewała SREBRNEGO SŁOWIKA – II MIEJSCE w swojej kategorii.

Gratulacje!

 Opiekun artystyczny -  Anna Pudełek


więcej zdjęć


FINAŁ SZCZYPIORNIAKA NA ORLIKACH.             

W dniach 9.06- 12.06.2016 r. nasze dziewczęta z klasy 6e uczestniczyły w Finale Ogólnopolskim Szczypiorniaka na Orlikach w Katowicach. Wyjazd był nagrodą za zwycięstwo w Finale Wojewódzkim w Lublinie.

W zawodach brało udział 16 zwycięzców wojewódzkich z całej Polski. Po wygraniu fazy grupowej nasze zawodniczki zmierzyły się z najsilniejszymi drużynami- SP 12 Gniezno, SP Wilczyska, SP Otmuchów i uplasowały się na 8 miejscu.

Po zakończeniu Turnieju wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do Katowickiego „Spodka” na mecz naszej Reprezentacji Mężczyzn w Piłce Ręcznej z Holandią w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Wszyscy dzielnie kibicowali naszym szczypiornistom i Polacy wygrali spotkanie 29:21.

    W ostatnim dniu w niedzielę cała Reprezentacja Piłkarzy Ręcznych była do dyspozycji uczestników Szczypiorniaka na Orlikach. Można było zrobić pamiątkowe zdjęcia, zdobyć autografy m.in. S. Szmala, K. Bieleckiego, braci Jureckich, M. Daszka, K. Lijewskiego i innych.

Nasze dziewczęta grały w składzie: Weronika Alikowska, Urszula Biernacka, Aleksandra Ciężka, Weronika Frąc, Patrycja Kacprzak, Natalia Kalińska, Natalia Mokicka, Paula Piesio, Kinga Rosa, Wiktoria Sosnowska, Maja Sulej, Martyna Tomasiewicz, Maja Trochimowska, Paula Wasak.


Postaw na rodzinę

12 czerwca, w niedzielne popołudnie nasz park miejski zapełnił się dziećmi i ich  rodzinami. W tym dniu odbył się festyn miejski pod hasłem „POSTAW NA RODZINĘ”. Wśród organizatorów znalazła nasza szkoła i przedszkole. To dzięki naszej pracy dzieci mogły malować na wielkich płótnach, bawić się chustą animacyjną, panie nauczycielki z  przedszkola zorganizowały zabawy sportowe dla całych rodzin, a ciekawy pokaz tańca dała klasa II d. Wśród atrakcji znalazły się też pokazy akrobatyczne na linie, pokazy judo, malowanie twarzy, dmuchańce  i wiele, wiele innych. Na koniec można było wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.


więcej zdjęć


Dzień Olimpijczyka

W roku szkolnym jest taki wyjątkowy dzień - Dzień Olimpijczyka, podczas którego dyrektorzy szkoły wraz z przedstawicielem Rady Rodziców wyróżniają dyplomami i nagrodami uczniów osiągających największe sukcesy.
W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych, recytatorskich, ortograficznych, wokaliści oraz bardzo liczna grupa sportowców.

Wyróżnionym gratulujemy postaw godnych pochwały, a pozostałych uczniów zachęcamy do naśladownictwa.


więcej zdjęć

 

                Dzień Olimpijczyka klas I – III
W tym roku szkolnym odbyła się XXVI edycja Dnia Olimpijczyka. Klasy I – III świętowały swoje sukcesy 14 czerwca. W uroczystości wzięli udział uczniowie, którzy mino swojego młodego wieku odnieśli sukcesy w konkursach na najwyższym poziomie. Dzieciom towarzyszyli dumni rodzice. Scenariusz, który opracowała p. Ewa Dąbrowska nawiązywał do Roku Sienkiewiczowskiego i zawierał myśli słynnego noblisty. Spotkanie miało więc walory nie tylko wychowawcze, ale również edukacyjne. Każdy z laureatów otrzymał pamiątkowy dyplom, książkę, zakładkę i coś słodkiego. Dyplomy i podziękowania otrzymali również rodzice i nauczyciele - współautorzy wszystkich sukcesów.


więcej zdjęć

Śpiewają Piosenki „Moich rodziców”

Dnia 05.06.2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki „Moich Rodziców” . Swoją obecność zaznaczyły tam dziewczynki ze szkolnego zespołu wokalno-tanecznego „Iskierka” : Gabriela Łukasik i Emilia Szczęśniak. Gabrysia wyśpiewała Grand- Prix, a Emilia III miejsce.  Gratulujemy!

    


Mikołaj Gajowy ze Szkolnego Studia Piosenki  wyśpiewał  Złotą Podlaską Nutę w XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Bielsku Podlaskim

 W dniach 4-5 czerwca 2016 roku w ramach obchodów Dni Bielska Podlaskiego odbyła się XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki ,,Podlaska Nuta 2016” z udziałem zespołów i solistów z Polski oraz z zagranicy. W finale konkursu wzięło udział ponad 90 wokalistów, którzy zostali zakwalifikowani w drodze eliminacji. Ze Szkolnego Studia Piosenki nominację otrzymali: Mikołaj Gajowy, Marta Wardak, Weronika Wierzchowska i Julia Stolarczyk. Festiwal był znakomitą okazją do wymiany doświadczeń oraz upowszechniania śpiewu wśród dzieci i młodzieży. Na festiwalu nasi  wokaliści zaprezentowali  swoje umiejętności wokalne. Profesjonalne jury wysoko oceniło występy  naszych  wokalistów, a  I  miejsce „ Złotą Podlaską Nutę” przyznało Mikołajowi Gajowemu.  W niedzielę 5 czerwca na scenie pod Urzędem Miasta odbył się  Koncert Galowy XI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki PODLASKA NUTA 2016. Mikołaj Gajowy miał możliwość zaprezentowania się  przed publicznością i mediami.

 
więcej zdjęć

                                                                   Gratulujemy!   Opiekun artystyczny Anna Pudełek


Koncert Laureatów

 W dniach 2-3 czerwca 2016r. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie miał miejsce finał XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego ,,Barwy Słowa”.

W dwudniowych przesłuchaniach wzięło udział aż 107 najlepszych recytatorów ze szkół podstawowych całego województwa. Z dumą informujemy, że wśród laureatów tego prestiżowego konkursu, nad którym patronat honorowy sprawuje Lubelski Kurator Oświaty znalazło się dwóch naszych uczniów - Maciej Radomyski z klasy 2d, który zajął drugie miejsce w kategorii klas I-III (opiekun Ewa Dąbrowska) oraz Karol Król z klasy 5e, który otrzymał wyróżnienie w kategorii klas IV-VI (opiekun Ewa Szymańska).

    
więcej zdjęć

Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Wesołe popołudnie w „małej Jedynce”

Jak co roku w czerwcu w szkole przy ul Stasia i Nel został zorganizowany Dzień Otwarty dla przyszłorocznych uczniów klas I i ich rodziców. Gości przywitała i oprowadziła po szkole wicedyrektor Barbara Czubaszek, tam czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Potem były wesołe zabawy na boisku szkolnym, które przygotowały panie nauczycielki klas I – III: malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną,  ciekawe obserwacje przyrodnicze, kolorowe rysowanki, a nawet produkcja biżuterii. Dzieci były bardzo zadowolone.


więcej zdjęć


FINAŁ „SZCZYPIORNIAKA NA ORLIKACH”- KOLEJNE ZWYCIĘSTWO!

W dniu 3.06.2016r. w Lublinie odbył się Finał Wojewódzki w Piłce Ręcznej w ramach projektu PGNiG- „Szczypiorniak na Orlikach”. Dziewczęta z naszej szkoły po raz kolejny udowodniły swoje mistrzostwo w tej dyscyplinie. Wygrały kolejno drużyną z Białej Podlaskiej -16:3, Zamościem - 9:3 a w finale ze Zwierzyńcem -17:6.

          Nagrodą za zwycięstwo jest wyjazd do Katowic w dniach 9-12.06.2016, gdzie 16 najlepszych zespołów powalczy o Mistrzostwo Polski w Piłce Ręcznej Dziewcząt.

             Ponadto w dniu 11.06.-(sobota), uczestnicy Ogólnopolskiego Turnieju „Szczypiorniaka na Orlikach” będą kibicami w Katowickim Spodku podczas meczu Reprezentacji Polski Mężczyzn w Piłce Ręcznej z Holandią w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy.

         Naszym zawodniczkom gratulujemy i życzymy sukcesów w Katowicach.

           Chłopcy również w dniu 31.05.2016r. zagrali w Finale Wojewódzkim w Zamościu.  Po wyjściu z grupy zagrali z Białą Podlaską zajmując 3 miejsce i zdobyli brązowy medal.


Spotkanie w bibliotece miejskiej

19.05.2016 r. uczniowie kl. If i Ii wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczestniczyli tam w spotkaniu z panią Beatą Walczak - nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej,  której pasją jest literatura dziecięca oraz pisanie książek, bajek i wierszy dla dzieci. Pani Beata przygotowała dla młodych czytelników konkursy w formie zagadek o tematyce bajkowej, w których wszyscy uczestniczyli z dużym zaangażowaniem. Spotkanie urozmaiciły zabawy muzyczne i plastyczne.

Udział w spotkaniu dostarczył dzieciom radości i satysfakcji ze znajomości utworów literackich oraz wyzwolił chęć uczestnictwa w odkrywaniu świata literatury i poznawaniu nowych utworów.

Jolanta Kowalczyk, Anna Malon


VI Edycja Programu Insta.Ling

Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w VI Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół. Insta.Ling to strona WWW do skutecznej nauki słówek z języka angielskiego. Insta.Ling wspiera naukę nie tylko języka angielskiego, ale również niemieckiego, hiszpańskiego i ortografii polskiej.

Czym jest Insta.Ling?

Insta.Ling jest

Program Insta.Ling dla Szkół daje nauczycielowi, uczniom i rodzicom bezpłatny dostęp do Insta.Ling w ramach programu szkolnego. Dodatkowo nauczyciel dostaje bieżące wsparcie we wdrożeniu i używaniu systemu od zespołu Insta.Ling


Wizyta Ks.Biskupa Kazimierza Gurdy

 W poniedziałek, 30 maja do naszej szkoły przybył Ks. Biskup Kazimierz Gurda, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej. O godzinie 11.00 zebrani na hali sportowej uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły gromkim śpiewem hymnu „Gdzie chrzest, tam nadzieja” powitali dostojnego Gościa. Słowo przywitania w imieniu całego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  wygłosił P. Dyrektor Karol Ciołek, a później przedstawiciele społeczności uczniowskiej wyrazili słowem i kwiatami swą radość i wdzięczność.

     Po przedstawieniu historii naszej szkoły oraz życiorysu patrona szkoły        ks. Grzegorza Piramowicza liczna grupa dzieci wyśpiewała i zatańczyła hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”. Na zakończenie spotkania Ks. Biskup skierował do wszystkich zebranych przesłanie płynące z Ewangelii Chrystusowej, a następnie hala sportowa wypełniła się modlitwą „Ojcze nasz” i każdy mógł przyjąć Boże Błogosławieństwo udzielone przez ręce Ks. Biskupa. Spontaniczny śpiew uczniów zatrzymał dostojnego Gościa w drzwiach hali sportowej, który raz jeszcze wyraził swą radość za wspólnotę spotkania.

     Po części oficjalnej w hali sportowej, w bibliotece szkolnej na Ks. Biskupa czekała już licznie zebrana grupa nauczycieli, by w atmosferze pełnej radości, życzliwości i spontaniczności wspólnie razem spotkać się i podzielić doświadczeniem i dobrym słowem.

    

więcej zdjęć


Informacja o realizacji programu edukacji antynikotynowej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej „Nie pal przy mnie, proszę”

W roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukowie Szkole Podstawowej Nr 1 realizowany był program profilaktyczny pt. „Nie pal przy mnie, proszę” adresowany do uczniów i rodziców klas drugich i trzecich.

Koordynatorkami programu były: Danuta Domańska i Marta Magnuszewska.

Realizatorzy wykorzystywali treści wychowania zdrowotnego zawarte w „Podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej.”

Realizacja miała formę 5 zajęć warsztatowych w każdej klasie. Dotyczyły one treści wychowania zdrowotnego zawartych w następujących tematach:

1. Co to jest zdrowie?

2. Od czego zależy nasze zdrowie?

3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

4. Co robić, gdy nasze życie jest zagrożone?

5. Nie pal przy mnie, proszę!

Program ten realizowany był w korelacji ze Szkolnym Programem Profilaktycznym, uwzględniającym potrzeby uczniów i rodziców w ramach następujących zadań:

1. Propagowanie nawyków żywieniowych.

2.Propagowanie czynnego wypoczynku.

3.Uświadomienie szkodliwości stosowania używek.

Podsumowaniem w realizacji programu był konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę.  W konkursie uczestniczyło duża liczba uczniów. Wszyscy otrzymali dyplomy. Prace uczniów wyeksponowano na wystawie pokonkursowej na korytarzu szkolnym.

więcej zdjęć


Wyniki konkursu plastyczno - profilaktycznego  Przepis na rodzinne szczęście - zdrowo i bez nałogów”

zorganizowanego przez  pedagoga szkolnego Annę Dziewulską i psychologa szkolnego Anetę Tymińską

W konkursie zostało wyłonionych 10 laureatów, przyznano również 50 wyróżnień, a  77 uczestników konkursu zostało nagrodzonych za ciekawą interpretację tematu. Wystawa prac laureatów mieści się na II piętrze szkoły.

Uczniowie wraz z rodzicami ułożyli wiele ciekawych haseł. Oto niektóre z nich:

-       Zdrowe powietrze, ruch i witaminy to zadanie dla każdej rodziny.

-       Kto aktywnie czas spędza nuda go w nałogi nie wpędza.

-       Moja rodzina jest szczęśliwa, bo nikt papierosów, narkotyków, ani alkoholu nie używa. Nie nałogi ale zdrowie, sport, zabawy oraz pasje są dla wszystkich bardzo ważne ...czytaj więcej


„Zgaś ryzyko - ogień w lesie, na polu i na łące”

25 maja 2016r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego przez Komendę Wojewódzką PSP w Lublinie pt. „Zgaś ryzyko - ogień w lesie, na polu i na łące”.  Wśród wyróżnionych uczniów z  naszej szkoły znaleźli się: Lena Śledź i Szymon Mateńka z kl.2 f (opiekun p. Iwona Muszyńska) oraz Kacper Pogonowski i Amelia Brewczyńska z kl. 1 g (opiekun Marzena Jastrzębska).

     Wyróżnieni młodzi plastycy otrzymali czujniki tlenku węgla i dymu oraz czujniki gazów wybuchowych.

  

 

 


Kolejny złoty medal na koncie naszej szkoły

W dniu 19.05.2016r. odbył się Finał Wojewódzki w Czwórboju Lekkoatletycznym.

W Puławach startowali mistrzowie i wicemistrzowie wszystkich rejonów województwa lubelskiego. Zarówno u dziewcząt jak i u chłopców zgłosiło się po 12 zespołów.

Dziewczęta z naszej szkoły w każdej z 4 konkurencji okazały się najlepsze. Szczególnie wyróżniały się podczas rzutu piłeczką palantową i w biegu na 600m.

Najwięcej punktów w zespole zdobyła WOLNY MARTYNA – 335 - a suma punktów wszystkich dziewcząt to 1377.

Oto skład naszej reprezentacji dziewcząt: WOLNY MARTYNA, KALIŃSKA NATALIA, MOKICKA NATALIA, FRĄC WERONIKA, ŁUKASIK KATARZYNA, WASAK PAULA.

Chłopcy natomiast, zajęli czwarte miejsce, zdobywając 1097pkt. i tylko11 punktów zabrakło im do brązowego medalu. W składzie chłopców startowali: ROŻEN JAKUB- uzyskał największą ilość punktów- 248, KUDLAK MICHAŁ, KRUKOW ALBERT, SUCHODOLSKI SZYMON, KANIA KONRAD, DOBROCH MICHAŁ, GRUDZIEŃ DOMINIK.

Były to już ostatnie zawody przewidziane w programie Igrzysk Szkolnych na rok 2015/2016.

Podsumowując osiągnięcia sportowe uczniów w tym Roku Szkolnym, należy również przypomnieć wcześniejsze sukcesy naszych sportowców:

II miejsce - Wojewódzkie Indywidualne Biegi Przełajowe Dziewcząt  w Adamowie.

III miejsce – Wojewódzkie Indywidualne Biegi Przełajowe Chłopców w Adamowie

III miejsce - Wojewódzkie Igrzyska  Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców w Lubartowie.

VII miejsce – Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Dziewcząt i Chłopców w Zamościu

III miejsce – Wojewódzkie Igrzyska  Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Chłopców w Łukowie

I miejsce – Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt w Łukowie.

Na tak wysokie wyniki w sporcie, uczniowie oraz ich opiekunowie - EWA MROZOWSKA i ARTUR PASZKIEWICZ- pracowali cztery lata na treningach, obozach, turniejach i różnych zawodach.  

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW W SPORCIE!!!


więcej zdjęć


Międzynarodowy projekt zakończony

W piątek pożegnaliśmy naszych gości. Ayushi i Anson spędzili tydzień w naszym przedszkolu. Brali udział w zajęciach prowadzonych przez panią Małgorzatę Szczygielską, a także sami codziennie coś ciekawego proponowali grupie pięciolatków. Na początku przedstawili w prezentacjach multimedialnych siebie i swoje kraje. Okazało się, że Anson studiuje medycynę, a Aysushi lubi tygrysy. Kolejnego dnia dzieci tworzyły flagi krajów skąd przybyli nasi goście, odwiedziła nas też łukowska telewizja Master. Wolontariusze zaprzyjaźnili się z nauczycielkami, po pracy odwiedzili Muzeum Regionalne w Łukowie, kręgielnię Arkabos, gościli też w prywatnym domu. Tydzień bardzo szybko minął, dzieci na pożegnanie przygotowały wspaniałe pamiątki: wspólne zdjęcie własnoręcznie ozdobione oraz koszulki z odciskami rączek. Goście wyjeżdżali pełni bardzo pozytywnych wrażeń, zachwyceni naszymi dziećmi. Chyba w poniedziałek będzie nam brakowało ich uśmiechniętych twarzy.


więcej zdjęć


                Spotkanie ze strażakami

W czwartkowe popołudnie uczniowie kl. I B i I C  wraz ze swoimi wychowawczyniami  udali się na spotkanie do PSP. Celem wizyty było przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego zachowania w domu, szkole oraz przedstawienie podstawowych zasad postępowania  w przypadku pożaru lub innego tragicznego zdarzenia. Pierwsza część obejmowała zaprezentowanie wozu bojowego wraz z jego wyposażeniem i zapoznanie z codzienną pracą strażaka. Odbył się również pokaz obsługi węża strażackiego używanego podczas pożaru. Strażacy zademonstrowali uczniom w jaki sposób można ugasić płonący samochód.  Przy tej okazji zostały przypomniane numery alarmowe, czyli  998-do straży pożarnej oraz numer  112. Później strażacy przedstawili z użyciem manekina , jak ratuje się osoby, które uciekając przed pożarem muszą skoczyć z dużej wysokości., np. z  wysokiego piętra.  

W trakcie tego spotkania dzieci dowiedziały się nie tylko, jak wygląda praca strażaka, ale przede wszystkim, jak zachować się, gdy są one świadkiem wypadku lub pożaru. Dzięki wizycie u strażaków przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobiegania  sytuacjom zagrażającym życiu  miało bardzo atrakcyjną formę.  Warto organizować takie spotkania, na których zwraca się uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dzieci  mogą wykorzystać w chwili poważnego niebezpieczeństwa swojego lub innych osób.


więcej zdjęć


UCZNIOWIE KLASY II d NA SPOTKANIU Z TOMEM JUSTYNIARSKIM – autorem lektury „Psie troski”

W poniedziałek 16 maja w Oddziale Dziecięco - Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie uczniowie klasy IId spotkali się z Tomaszem Justyniarskim – pisarzem, autorem szkolnej lektury pt. „Psie Troski”.  

Dla pisarza jest to wizyta w rodzinnym mieście – Tom Justyniański urodził się i wychował w Łukowie. Jest miłośnikiem zwierząt. Podzielił się z młodymi słuchaczami informacją o tym, jak narodził się pomysł napisania książki „Psie Troski”. To historia chłopca i jego przyjaciółki Betty – psa Bernardyna, która podoba się i młodszym i starszym czytelnikom. Stała się na tyle popularna, że w internetowym plebiscycie ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji, została wybrana na lekturę szkolną. Tomasz Justyniarski, chciał pokazać młodym ludziom, jak ważne jest branie odpowiedzialności za zwierzęta. Starał się przekazać dzieciom wrażliwość na potrzeby i krzywdę zwierząt.  Mówił im też, jak ważne jest mieć marzenia i poprzez ciężką pracę je realizować.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość kupienia lektury z imienną dedykacją i autografem.


więcej zdjęć


IX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny uczniów klas trzecich ,,Z ortografią za pan brat''

W dniu 12 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny uczniów klas trzecich ,,Z ortografią za pan brat'', pod patronatem Burmistrza Miasta Łuków. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z trzech łukowskich szkół podstawowych, po 5 z każdej szkoły. Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca.
I miejsce i tytuł ,,Mistrza ortografii'' zdobyła Kinga Maruszewska - uczennica kl.3c -nauczyciel uczący p.Elżbieta Rodak.
III miejsce - Karolina Jasińska - kl. 3f - nauczyciel uczący p.Marta Jaroszkiewicz
IV miejsce - Kinga Niedziółka - kl. 3b - nauczyciel uczący p.Anna Pudełek
V miejsce - Bartosz Masiak - kl. 3e - nauczyciel uczący p.Barbara Ponikowska
VII miejsce - Dominika Zemło - kl. 3e - nauczyciel uczący p.Barbara Ponikowska

                                                Brawo !  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

     


XXXV Mały Konkurs Recytatorski "Barwy Słowa"

12 maja w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego "Barwy Słowa". Szkoła Podstawowa nr 1 zaprezentowała się w nim wprost rewelacyjnie, ponieważ jury doceniło aż 5 naszych uczniów.
Nominacje do wojewódzkiego etapu konkursu otrzymali:
w kategorii klas I-III Maciej Radomyski (instruktor Ewa Dąbrowska)
w kategorii klas IV-VI Karol Król (instruktor Ewa Szymańska)
Natomiast wyróżnienia otrzymali:
Wojciech Cabaj z klasy Ig (instruktor Marzena Jastrzębska), Natalia Wiśniewska z klasy IIc (instruktor Elżbieta Świerczewska i Julia Stolarczyk z klasy VId (instruktor Ewa Szymańska).
Naszym recytatorom serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.


więcej zdjęć


AWANS ŁUKOWSKIEJ JEDYNKI NA WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM.

      

W dniu 11.05.2016r. w Białej Podlaskiej - odbyły się Rejonowe Igrzyska w Czwórboju Lekkoatletycznym. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta startowali w czterech lekkoatletycznych konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczka palantową, i bieg długi- 600m dziewczęta i 1000m chłopcy.

Nasi uczniowie zdobyli pierwsze miejsce, zdobywając aż 1278-dziewczęta i 1107- chłopcy, tym samym awansując do Wojewódzkiego Finału, który odbędzie się 19.05.2016r w Puławach.

Oto skład naszej reprezentacji:

DZIEWCZĘTA: Kalińska Natalia, Mokicka Natalia, Frąc Weronika, Wasak Paula, Wolny Martyna, Łukasik Katarzyna, Sujka Nadia.

CHŁOPCY: Kudlak Michał, Rożen Jakub, Krukow Albert, Dobroch Michał, Grudzień Dominik, Suchodolski Szymon, Kania Konrad.


23 Łukowskie Uliczne Biegi 3-cio Majowe

Dnia 3.05 w Łukowie odbyły 23 Łukowskie Uliczne Biegi 3-cio Majowe pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków upamiętniające podpisanie Konstytucji 3 –go Maja. Nasza szkoła wystawiła liczną reprezentację na te zawody. Wyścigi odbywały się przy pięknej, ciepłej, słonecznej pogodzie.

W klasyfikacji szkół podstawowych nasza szkoła zajęła I miejsce.


Zawody w piłkę ręczną chłopców

Zakończyły się już zawody w piłkę ręczną chłopców organizowane przez Lubelski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. W rozgrywkach tych brali udział następujący uczniowie z naszej szkoły: Michał Dobroch, Maciej Janasz, Filip Gortat, Dominik Grudzień, Michał Karwowski, Kacper Karpiński, Bartosz Klamka, Michał Kudlak, Bartosz Kędzierski, Albert Krukow, Jakub Rożen, Paweł Różycki, Damian Sujka, Hubert Linkiewicz, Mateusz Wasilewski

Nasza szkoła była gospodarzem wszystkich etapów turnieju.

Po gładkich zwycięstwach w etapach powiatowym i rejonowym nasi zawodnicy awansowali na etap wojewódzki, który odbył się 20 kwietnia.

Etap ten okazał się trudnym, gdyż większość drużyn biorąca w nim udział uczestniczyła w rozgrywkach wojewódzkiej ligi dzieci w piłce ręcznej. A więc byli to doświadczeni zawodnicy. Nasi reprezentanci wywalczyli drugie miejsce w grupie i w finale grali o trzecie miejsce z drużyną z Lublina. Po pięknej grze nasi zawodnicy zasłużenie zajęli III miejsce w województwie. Gratulujemy!


Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Asy trzeciej klasy” rozstrzygnięty.

W dniu 5 maja 2016r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Łukowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Asy z III klasy”, pod patronatem Burmistrza Miasta Łuków. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z trzech łukowskich podstawówek, po 5 uczniów z każdej szkoły. Najlepszym „Asem z klas III”  okazał się uczeń naszej szkoły Bartosz Masiak -uczeń klasy IIIe –zdobywając  I miejsce- nauczyciel uczący Barbara Ponikowska.

Wyróżnienie zdobyła Karina Śledź, również uczennica naszej szkoły, z klasy IIId - nauczyciel uczący Anna Molenda.

Ponadto naszą szkołę reprezentowali: Paweł Wiącek i Jakub Sych-uczniowie klasy IIIe (nauczyciel uczący Barbara Ponikowska) i Kamil Odżygóźdź z klasy IIId (nauczyciel Anna Molenda).


więcej zdjęć

Gratulujemy!


Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego GALILEO 2016

Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „Galileo 2016”, osiągając w nim niebywałe sukcesy. Uczniowie reprezentowali trzy kategorie: klasy IV, V i VI.

 

KLASY IV – LAUREACI

KLASY IV – WYRÓŻNIENIA

KLASY V – LAUREACI

KLASY V – WYRÓŻNIENIA

KLASY VI – WYRÓŻNIENIA

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.


Ustanawianie Rekordu Polski

Dnia 5 maja nasza szkoła uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu - Ustanawianiu Rekordu Polski w kategorii "Jak najwięcej osób czytających wspólnie Sienkiewicza".
Akcja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10 i miała charakter ogólnopolski. Jej organizatorem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
W naszej szkole uczestniczyło w niej 16 klas II etapu i 7 klas edukacji wczesnoszkolnej. Młodsi uczniowie czytali wspólnie "Bajkę", a klasy szóste - fragment "Potopu" i mit "Dwie łąki".
W ten niecodzienny sposób uczciliśmy Rok Sienkiewiczowski, a przede wszystkim 170 rocznicę urodzin Henryka Sinkiewicza.

więcej zdjęć


OGÓLNOPOLSKI SUKCES PLASTYCZNY

Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie pod patronatem Burmistrza Nałęczowa zorganizowała XIII Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej "Świat w oczach najmłodszych - Moja wyobraźnia".

Na konkurs nadesłano 1556 prac plastycznych autorów w wieku od 3 do 10 lat z 149 placówek oświatowych. Autorami prac były dzieci z całej Polski. Prace oceniali artyści i wykładowcy Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

W konkursie wziął udział Leon Makowski, uczeń klasy II c. Jego praca została nagrodzona i zakwalifikowana na wystawę. Leon odebrał dyplom i nagrodę od organizatorów w dniu 21 kwietnia 2016 roku.

Do konkursu przygotowała go wychowawczyni pani Elżbieta Świerczewska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

         


 Wokaliści ze Szkolnego Studia Piosenki  w Pabianicach

Do XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki KUMAK zgłosiło się 103 wykonawców. W I etapie po przesłuchaniu nadesłanych nagrań zakwalifikowano do koncertu finałowego 67 wokalistów i zespoły wokalne.

W finale znaleźli się  wokaliści ze Szkolnego Studia Piosenki: Weronika Wierzchowska, Mikołaj Gajowy i Julia Stolarczyk.

Dnia 23 kwietnia 2016 r. w Pabianicach odbył się konkurs finałowy. Wokalistów oceniało profesjonalne jury, w składzie:

Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców odbyło się uroczyste przyznanie nagród i wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych. Jury doceniło walory wokalne naszych wokalistów przyznając:

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach.

Opiekun artystyczny Anna Pudełek


więcej zdjęć w galerii


XI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ DZIEWCZĄT – II MEMORIAŁ ROMUALDA SZAJDZIUKA

pod patronatem Małgorzaty Majerek, Małgorzaty Roli Burmistrza Miasta Łuków i Starosty Powiatu Łukowskiego

Łuków 15-17.04.2016 r.

 

W dniach 15-17.04.2016 r. odbył się w Łukowie XI Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt – II Memoriał Romualda Szajdziuka - ś.p. wybitnego trenera piłki ręcznej, wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego, wychowawcy kilku pokoleń młodzieży.

Patronat nad turniejem objęli: Małgorzata Majerek i Małgorzata Rola - zawodniczki MKS SELGROS Lublin absolwentki SP1 Łuków i wychowanki Pana Romualda Szajdziuka oraz Pan Dariusz Szustek Burmistrz Miasta Łuków i Pan Janusz Kozioł Starosta Powiatu Łukowskiego. 

Turniej został zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”, działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie przy wsparciu finansowym władz miasta i powiatu oraz wielu lokalnych sponsorów.

W tegorocznym turnieju udział wzięło 18 zespołów w dwóch  kategoriach wiekowych -2004, 2005. Mecze rozgrywane były hali sportowej im. Romualda Szajdziuka przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie. W turnieju uczestniczyło 271 osób: w tym 234 zawodniczki i 23 trenerów oraz 14 osób stanowiące bezpośrednią obsługę turnieju: organizatorzy, sędziowie, ratownicy medyczni, wolontariusze. W całym turnieju odbyło się 50 meczów /1500 minut na boisku/, podczas których padło 1556 bramek /rocznik 2004 - 1006 bramek, rocznik 2005- 550 bramek/. Przez cały czas trwania turnieju panowała wspaniała atmosfera zaś na boisku stojąca na wysokim poziomie rywalizacja w duchu fair play. 

 

W najstarszej kategorii wiekowej - rocznik 2004 Łukowianki przygotowywane przez p. Jolantę Suchodolską wygrywając wszystkie swoje spotkania, z UKS OLIMPIĄ BIAŁĄ PODLASKĄ /29:6/, z UKS OLIMPIĄ KOŃSKIE /20:6/, z MOSM TYCHY /25:7/, z MKS OCHOTĄ WARSZAWA /16:3/ w półfinale spotkały się z zespołem z UKS JUTRZENKA JUNIOR CEGŁÓW /17:8/, a następnie wygrywając w finale spotkanie z UKS WILANOWIĄ WARSZAWA /17:9/, stanęły na najwyższym stopniu podium zdobywając tym samym złote medale. Wywalczone zwycięstwo nie  dało konkurentkom żadnych złudzeń co do dominacji zawodniczek UKS JEDYNKA ŁUKÓW i ich umiejętności oraz waleczności na boisku.

Wychowanki p. Grażyny Rychlik - rocznik 2005 pokonały zespół z KMKS KRAŚNIK /14:7/ oraz UKS WILANOWIA WARSZAWA /9:5/. Uległy niestety w rundzie eliminacyjnej dziewczętom z zespołu UKS JAKTORÓW /4:21/ oraz w półfinale zespołowi z UKS OLIMPIA KOŃSKIE /6:7/ i mogły już walczyć jedynie o III miejsce w turnieju, którego nie oddały zespołowi z MKS OCHOTA WARSZAWA /13:5/. W tym meczu dziewczęta pokazały charakter i wolę walki.

 

Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe dyplomy i puchary, pamiątkowe podziękowania ze zdjęciami i komplety pamiątkowych zdjęć oraz pakiety upominków od organizatorów i sponsorów. Wszystkie zawodniczki biorące udział w turnieju oraz osoby towarzyszące otrzymały okolicznościowe koszulki, gadżety, słodycze. Trzy najlepsze zespoły w każdej kategorii udekorowane zostały złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami.

Trenerzy oraz sędziowie dokonali wyboru NAJLEPSZYCH ZAWODNICZEK W DRUŻYNIE. Spośród Łukowianek wyróżnienia te odebrały: Dominika Gajo /2004/ i Oliwia Celińska /2005/. Tytuł NAJLEPSZEJ ZAWODNICZKI TURNIEJU otrzymała Martyna Wolny – rocznik 2004. W drużynach „ALL STAR TEAM” znalazły się Nadia Sujka i Kinga Kamińska – rocznik 2004 oraz Aleksandra Rybka i Katarzyna Karwowska – rocznik 2005.

Specjalne nagrody od prezesa SPR ŁUKOVIA ŁUKÓW dla wyróżniających się zawodniczek z Łukowa odebrały: Martyna Wolny i Katarzyna Łukasik- rocznik 2004 oraz Oliwia Adamczyk i Małgorzata Zalewska – rocznik 2005

Wyróżnione zawodniczki otrzymały dyplomy, statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez przyjmujących nad turniejem patronat: M. Majerek i M. Rolę, władze miasta i powiatu, lokalnych sponsorów oraz organizatorów turnieju. Ponadto Łukowianki: Gabriela Sygnowska i Karolina Pulik dodatkowo odebrały jako NAGRODY PUBLICZNOŚCI - upominki od sponsorów. Sponsorzy ufundowali również nagrody niespodzianki dla „najniższej”, „najwyższej” i „najmłodszej” zawodniczki turnieju. Trenerzy, sędziowie, obsługa medyczna, wolontariusze otrzymali podziękowania oraz upominki ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Zmagania młodych szczypiornistek obserwowała żona ś.p.  Romulada Szajdziuka – p. Hanna Szajdziuk oraz jego syn – Marek Szajdziuk, którzy z nieukrywanym wzruszeniem i dumą uczestniczyli także w dekoracji medalowej, wręczaniu nagród i wyróżnień.

Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim sponsorom i sympatykom piłki ręcznej za okazane wsparcie i życzliwość w pozyskiwaniu środków na rzecz organizowanego turnieju.

 


„Jedynka – Szkołą Sportowych Talentów”

Zespół  Szkolno- Przedszkolny, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łukowie w bieżącym roku szkolnym przystąpił do ogólnopolskiego konkursu „Szkoła Sportowych Talentów”, organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Celem konkursu było: kształtowanie prozdrowotnego stylu życia, promowanie wśród uczniów aktywności ruchowej a także zwrócenie uwagi na niezwykle ważną rolę odbywających się w szkole lekcji wychowania fizycznego.

Konkurs miał formę projektu edukacyjnego i trwał od 5 października 2015 roku do 5 kwietnia 2016 roku. W ramach projektu należało zrealizować 10 zadań konkursowych, ocenianych na podstawie dokumentacji fotograficznej i sprawozdań, przesłanych drogą elektroniczną do organizatorów konkursu. Każde zadanie punktowane było w skali od 1 do 10. Warunkiem uzyskania tytułu i certyfikatu „Szkoły Sportowych Talentów” było zdobycie łącznie co najmniej 80 punktów ze wszystkich zadań. Właściwa realizacja zadań konkursowych wymagała współpracy nauczycieli wielu przedmiotów oraz dużego zaangażowania nauczycieli wychowania fizycznego i uczniów klas IV- VI. Wszystkie zadania skierowane do uczniów spotkały się z ich dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem.

W ramach projektu:

1.     Zorganizowany został ogólnoszkolny konkurs wiedzy o sporcie, do którego przystąpili wszyscy uczniowie klas szóstych;

2.     Nakręcono filmik na temat zachowań fair play w sporcie, w którym swoimi doświadczeniami i przemyśleniami dzielili się uczniowie;

3.     Zorganizowany został dla uczniów klas IV-VI ogólnoszkolny dzień sportu, który obejmował dwa etapy: Dzień Gier oraz Szkolną Olimpiadę Sportową;

4.     Do szkoły zaproszone zostały zawodniczki MKS SELGROS LUBLIN, które wzięły udział w mini konferencji nt. „Roli sportu i zdrowego trybu życia” oraz przeprowadziły z grupą uczniów profesjonalny trening;

5.     Zorganizowane zostało spotkanie społeczności szkolnej z p. Karoliną Kuryła - uznaną w środowisku lokalnym instruktorką fitness i dietetyczką a także trenerką personalną, która przeprowadziła zajęcia pt. „Jak dbać o swoją kondycję fizyczną i jak zdrowo się odżywiać”.

6.     Chłopcy z klas sportowych wzięli udział w biegu na orientację;

7.     Uczniowie uzdolnieni ruchowo zaprezentowali, podczas Szkolnej Olimpiady Sportowej, swoje umiejętności z różnych dyscyplin m.in.: tańca nowoczesnego, breakdance, kickboxingu, karate, żonglerki piłką i kombinacji na skakance;

8.     Przeprowadzony został konkurs na plakat i hasło promujące uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego w szkole;

9.     Przeprowadzony został konkurs fotograficzny pt. „Moja rodzina w ruchu”, w efekcie którego powstała wystawa zdjęć i prac plastycznych uczniów;

10.  Przedstawiciel szkoły, będący koordynatorem projektu, wziął udział w kursie w formie e-learning i zaliczył wszystkie wymagane testy sprawdzające jego wiedzę uzyskując z każdego z nich 100% punktów.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Łukowie uzyskała łącznie maksymalną ilość punktów przewidzianą w regulaminie konkursu, tj. 100 pkt. i może się już szczycić Certyfikatem „SZKOŁY SPORTOWYCH TALENTÓW.


Spotkanie z pszczelarzem 

W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Stasia i Nel  odbyło się  bardzo interesujące spotkanie. Mistrz pszczelarstwa –pan Aleksander Rębacz, zafascynowany światem pszczół, dzielił się swoją pasją  z uczniami klas pierwszych.  Podczas spotkania najmłodsi uczniowie naszej szkoły,  poznali życie tych  pracowitych owadów, ich pracę, znaczenie w przyrodzie, a także  tajniki  odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Zaproszony gość przybył do szkoły w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym ulu. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół, dowiedziały się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Miały przyjemność przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy, dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, dłuto i odsklepiacz widelcowi. Spotkanie zakończyło się degustacją miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe.

Dorota Oskroba


WOKALIŚCI ZE SZKOLNEGO STUDIA PIOSENKI  ZNÓW GÓRĄ! WYRÓŻNIENIA!  POJADĄ DALEJ!

2 kwietnia 2016 w ŁOK- u odbyły się wstępne  eliminacje do XXI Ogólnopolskiego Konkursu „Wygraj sukces”. Marta Wardak i Weronika Wierzchowska  otrzymały wyróżnienie.

Natomiast do  kolejnego etapu , który odbędzie się 20 maja w Warszawie pojadą: Julia Stolarczyk i Mikołaj Gajowy.

16 kwietnia 2016 również w ŁOK-u odbyły „ WESOŁE NUTKI”, podczas których Jury nominowało najlepszych wokalistów do  Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający słowik” w Rykach. Oczywiście wśród nominowanych  znalazła się Julia Stolarczyk i Mikołaj Gajowy. Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je: Marta Wardak, Weronika Wierzchowska i Dominika Piros. Gratulujemy!

Instruktor artystyczny Anna Pudełek

      


POJADĄ  WALCZYĆ  O  „ŚPIEWAJĄCEGO SŁOWIKA”

16 kwietnia 2016 odbył się w Łukowskim Ośrodku Kultury XXXVII Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki’. Przesłuchano 70 wykonawców, nominację do etapu wojewódzkiego  otrzymało w sumie 7 osób, w tym dwie dziewczynki ze szkolnego zespołu wokalno- tanecznego „Iskierka”- Emilia Mateńka (instruktor Dorota Oskroba) i Gabriela Łukasik (instruktor Przemysław Oskroba).

To nie koniec wokalnych sukcesów zespołu. 2 kwietnia odbyły się eliminacje do XXI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Do etapu regionalnego zakwalifikowała się Gabriela Łukasik,  natomiast Zuzanna Bochman i Emilia Szczęśniak otrzymały wyróżnienia.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za występy na kolejnym szczeblu.

     


ZŁOTY MEDAL DLA NASZEJ SZKOŁY W FINALE WOJEWÓDZKIM W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

W dniu 14.04.2016r. odbył się Finał Wojewódzki w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt.

W zawodach brały udział dziewczęta z klas szóstych naszej szkoły w składzie:

Alikowska Weronika, Biernacka Urszula, Ciężka Aleksandra, Frąc Weronika, Kacprzak Patrycja, Kalińska Natalia, Mokicka Natalia, Piesio Paula, Rosa Kinga, Trochimowska Maja, Sulej Maja, Wasak Paula, Mazur Weronika, Zarzycka Marta.

          Do Łukowa przyjechały najlepsze zespoły z całego województwa lubelskiego- Lublina, Kraśnika, Zamościa, Końskowoli i Chełma.
Dziewczęta rozegrały zwycięskie spotkania w grupie z Zamościem (17:3) i Lublinem (17:12) a w finale pokonały Kraśnik (14:12).

Mistrzostwo dziewcząt w Województwie Lubelskim jest efektem wytężonej czteroletniej pracy na lekcjach wychowania fizycznego, treningach i obozach sportowych.

Nasze zawodniczki trenowane przez panią Ewę Mrozowską prezentowały  wysoką formę sportową, skuteczność rzutów na bramkę a także bardzo dobrą grę w obronie.

Łukowskim złotym medalistkom w piłce ręcznej dziękujemy i gratulujemy!


Stypendia artystyczne Marszałka województwa lubelskiego

11 kwietnia 2016r.  w gmachu Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych Marszałka województwa lubelskiego. Stypendia otrzymało 139 osób z woj. lubelskiego zaangażowanych w działalność kulturalną.

Wśród nich znaleźli się uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łukowie. Są to : Julia Stolarczyk i Mikołaj Gajowy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze artystycznej.

więcej zdjęć


SUKCES PIŁKAREK RĘCZNYCH KLAS SZÓSTYCH

W dniu 9.04.2016r. odbyły się Rejonowe Igrzyska w Piłce Ręcznej Dziewcząt.

Tydzień wcześniej – reprezentacja naszej szkoły zapewniła sobie awans, wygrywając etap powiatowy.

Na szczeblu Rejonu Biała Podlaska nasze dziewczęta wygrały z następującymi zespołami:

ZSP NR1 ŁUKÓW- WISZNICE- 14 : 3
ZSP  NR 1 ŁUKÓW- ULAN 15 :5
ZSP NR 1 ŁUKÓW – BIAŁA PODLASKA 18 : 3

 W skład naszej reprezentacji wchodzą:

ALIKOWSKA WERONIKA, BIERNACKA URSZULA, CIĘŻKA ALEKSANDRA, FRĄC WERONIKA, KACPRZAK PATRYCJA, KALIŃSKA NATALIA, MOKICKA NATALIA, PIESIO PAULA, ROSA KINGA, TOMASIEWICZ MARTYNA, TROCHIMOWSKA MAJA, SOSNOWSKA WIKTORIA, SULEJ MAJA, WASAK PAULA, MAZUR WERONIKA, ZARZYCKA MARTA.

Z takim wynikiem,  zawodniczki awansowały do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w naszej szkole w dniu 14.04.2016r.

Opiekunem i trenerem zespołu jest Ewa Mrozowska.

 GRATULUJEMY!


Utalentowani uczniowie łukowskiej „Jedynki”

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje artystyczne umiejętności. Okazują ku temu było kolejne już, coroczne spotkanie, odbywające się pod hasłem „Galeria Talentów”.

Podczas spotkania, które odbyło się 6 kwietnia w Łukowskim Ośrodku Kultury, prezentowali się najmłodsi uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich.

W programie znalazły się prezentacje słowne, wokalne oraz taneczne. Wystąpiła też grupa uczniów z „Jedynki”, która uczy się w Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza. Występom towarzyszył wernisaż wystawy prac plastycznych.

Na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury wystąpili:


1. Zespół koła teatralnego - Hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” (taniec)
2. Mikołaj Gajowy (śpiew)
3. Gabriela Kuryła (gitara)
4. Eliza Sawicka (recytacja)
5. Marcin Wolny (flet poprzeczny)
6. Emilia Mateńka (śpiew)
7. Maciej Radomyski (recytacja)
8. Amelia Wasilewska (skrzypce)
9. Marta Wardak (śpiew)
10. Maksymilian Zakrzewski (akordeon)
11. Natalia Wiśniewska (recytacja)
12. Uczennice klasy III (flety proste)
13. Gabrysia Łukasik (śpiew)
14. Konstancja Kisiel (fortepian)
15. Wojtek Cabaj (recytacja)
16. Julia Gajda (flet poprzeczny)
17. Zuzia Bochman (śpiew)
18. Mikołaj Gajowy (klarnet)
19. Marcel Tarasiuk (recytacja)
20. Alicja Zakrzewska (skrzypce)
21. Weronika Wierzchowska (śpiew)
22. Zespół wokalno-taneczny kl. I „Iskierki” (taniec) 

 

więcej zdjęć

http://magnes.tv/aktualnosci/godne-uwagi-2/galeria-talentow/


SZKOLNA OLIMPIADA SPORTOWA

W poniedziałek 21 marca 2016 roku w hali sportowej spotkali się wszyscy uczniowie klas IV - VI, żeby uczcić na sportowo pierwszy dzień wiosny. W każdej klasie dokonano wyboru 10 zawodników: 5 dziewczynek i 5 chłopców. Zgodnie z zamierzeniami organizatorów każda dziewczynka i każdy chłopiec otrzymał inną barwę koszulki w barwach kół olimpijskich tj.: niebieską, czarną, czerwoną, żółtą i zieloną. Powstało w ten sposób pięć 36 osobowych drużyn, w skład których wchodziło 12 zawodników z klas IV /6 dziewczynek + 6 chłopców/, 12 zawodników z klas V /6 dziewczynek + 6 chłopców/ i 12 zawodników z klas VI /6 dziewczynek + 6 chłopców/.

Uroczystość rozpoczęła się przy dźwiękach „Marszu triumfalnego” z opery „Aida” Giuseppe Verdiego, wprowadzeniem kolumny zawodników biorących udział w igrzyskach. Po wejściu drużyn zgodnie z ceremoniałem olimpijskim dziewczynki przebrane za kapłanki wniosły flagę olimpijską. Następnie na wzór igrzysk olimpijskich uroczyste Ślubowanie w imieniu uczestników złożyła zawodniczka - Kinga Kamińska oraz sędzia główny zawodów sportowych - p. Ewa Czerkas. Towarzyszyło im brzmienie nagrodzonego Oskarem motywu muzycznego z filmu „Chariots of Fire” autorstwa Vangelisa. Po złożeniu przyrzeczenia, podczas wciągania flagi odegrany został hymn olimpijski. Najbardziej podniosłym momentem inauguracji igrzysk, zgodnie z tradycją jest zapalenie znicza olimpijskiego. Tak też stało się u nas. Sztafeta biegaczy odebrała z rąk kapłanki Hery pochodnię ze „świętym ogniem olimpijskim”, zaś ostatni uczestnik sztafety odpalił znicz. Całą uroczystość inauguracji przeplatały informacje o ceremoniale olimpijskim oraz ciekawe anegdoty, które na bieżąco dostarczały niezbędnej wiedzy zarówno zawodnikom jak i zgromadzonym w roli kibiców uczniom. Uroczystego otwarcia Szkolnej Olimpiady Sportowej dokonał dyrektor szkoły - p. Karol Ciołek.

Po uroczystym otwarciu Szkolnej Olimpiady Sportowej nastąpiło wręczenie dyplomów oraz dekoracja medalowa zwycięzców konkurencji, które odbyły się już wcześniej, tj.: „dwóch ogni usportowionych”, „mini piłki ręcznej” oraz „mini siatkówki”.

Wszystkim zawodnikom dyplomy i medale wręczył dyrektor szkoły - p. Karol Ciołek.

Po dekoracji nastąpiły zmagania sportowe w aż 13 niezwykłych olimpijskich konkurencjach:

1.               Wędrujące hula-hop

2.               Transport dużej piłki

3.               Spacer kapelusznika

4.               Talon na balon

5.               Ringo star

6.               Ranna uszatka

7.               Szkolny Wimbledon

8.               Szalony farmer

9.               Skaczemy do góry jak kangury

10.           Bieg z zośką

11.           Uwaga - jaszczurki na trasie

12.           Ave Cezar - wyścig rydwanów

13.           Małpi gaj

Wszystkim konkurencjom towarzyszyły ogromne emocje i wspaniały doping kibiców. Sytuacja w klasyfikacji zespołowej stale się zmieniała. Pomimo iż przez cały czas trwania konkurencji sportowych prowadzona była na bieżąco punktacja, do ostatniej chwili trudno było przewidzieć jakim wynikiem zmagania się zakończą.

Kiedy zawody dobiegły końca nastąpiło ogłoszenie wyników. Przed oficjalną dekoracją zwycięzców odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego „MOJA RODZINA W RUCHU” oraz „BIEGU NA ORIENTACJĘ”. Również przed dekoracją swoje talenty sportowe zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy pierwszych trzech miejsc zostali odznaczeni medalami. Dekoracji przy dźwiękach „We are the champions” zespołu Queen dokonał dyrektor szkoły - p. Karol Ciołek.

Po dekoracji nastąpiła ceremonia zakończenia olimpiady. Szkolną Olimpiadę Sportową podsumował dyrektor szkoły oraz główna organizatorka imprezy. Przy dźwiękach „Ody do radości” wygaszony został znicz olimpijski i opuszczona została flaga olimpijska. Zawodnicy okrzykami i tańcami radości zakończyli Szkolną Olimpiadę Sportową.

Uznać można, że założone przez organizatorów cele imprezy ogólnoszkolnej tj.: propagowanie idei olimpijskiej, poznanie ceremoniału olimpijskiego, integracja społeczności szkolnej, edukacja poprzez sport i zabawę, propagowanie zasad fair play w sporcie i w życiu codziennym, wdrożenie do aktywnego spędzania czasu wolnego zostały poprzez organizację Szkolnej Olimpiady Sportowej w pełni osiągnięte.


Biegi na orientację

W dniu 12 marca 2016 roku w pobliskim lesie „Kierkut” rozegrane zostały drużynowe biegi na orientacje chłopców. Celem zawodów było zdobycie jak najlepszego miejsca przez poszczególne ekipy, umiejętność poruszania się według mapy, rozpoznawanie kierunków świata, bezpośredni kontakt z przyrodą, uzyskanie odpowiedzi na zadawane pytania, odwiedzenie grobów zastrzelonych w lesie łukowskich Żydów w czasie II wojny Światowej oraz integracja przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.

Dwuosobowe drużyny rozlosowane zostały jeszcze w szkole.  W skład biegającej ekipy wchodził jeden chłopiec z klasy V (rocznik 2004) i jeden chłopiec z klasy IV (rocznik 2005), w sumie 7 par. Rozlosowane zostały także kolory kamizelek treningowych, w których biegali zawodnicy. Nauczyciel odpowiedzialny za biegi przygotował prowizoryczna mapkę trasy biegu, która liczyła około 1200 metrów. Na mapce oprócz kierunków świata zaznaczonych zostało 5 stacji, na których pozostali uczestnicy imprezy zadawali uczestnikom biegu pytania. Drużyny startowały co 5 minut, mapkę dostawały na minutę przed startem.

Cała impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek w wyznaczonym do tego miejscu. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa ognisko zalane zostało wodą i zaspane piaskiem. Zawody bardzo podobały się wszystkim uczestnikom. Biegi na orientację przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: Janusz Rzymowski i Robert Samujło.       

Należy dodać, że biegi na orientację odbyły się pierwszy raz w historii szkoły. Pierwsze trzy drużyny w nagrodę dostały medale, wszyscy biegający zawodnicy pamiątkowe dyplomy i słodycze, które zostały wręczone na Szkolnej Olimpiadzie Sportowej w dniu 21 marca 2016 roku.


„MOJA RODZINA W RUCHU” 

W Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie  zorganizowany został konkurs fotograficzny nt.”Moja rodzina w ruchu”.  Powstała  tym sposobem ciekawa wystawka rodzinnych fotografii uczniów przedstawiająca najbliższych podczas różnej aktywności ruchowej: w czasie wakacji, ferii zimowych lub w innym wolnym czasie.

Na konkurs wpłynęło ponad 50 zdjęć. Zdjęcia wykonane były w różnych porach roku - te zimowe przeważnie w górach na nartach a letnie nad wodą. Na większości z nich znajdują się dzieci wraz z rodziną w podczas różnych form spędzania czasu, promujące aktywny tryb życia. Jednak nie wszystkie prace były zgodne z założeniami i regulaminem konkursu. Prace uczniów spełniające wymogi konkursu zostały poddane dodatkowo ogólnoszkolnej ocenie.

Największą popularność zdobyły zdjęcia Alicji Mazurek z klasy pierwszej. Najciekawsze zdjęcia, na którym z dziadkiem i siostrą wykonują piramidę gimnastyczną oraz w basenie z tatusiem podczas skoków do wody otrzymały pierwsze miejsce w szkolnym konkursie fotograficznym.

Jury konkursu przyznało pięć równorzędnych pierwszych miejsc dla uczniów: Alicja Mazurek – kl I , Emilia Śledź – kl V a, Jakub Paszkiewicz – kl II c, Bartosz Paszkiewicz – kl IV f i Aleksandra Ciężka – kl VI e.

Wystawa fotograficzna  cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy natomiast wszyscy pozostali uczniowie, którzy zgłosili swoje zdjęcia otrzymali wyróżnienia za udział.  Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się podczas Szkolnej Olimpiady Sportowej w dniu 21 marca 2016 roku.

Już po ogłoszeniu wyników do nauczycieli wychowania fizycznego zgłosili się uczniowie klas młodszych ze swoimi pracami plastycznymi odpowiadającymi tematyce konkursu.  Prace te zostały wyeksponowane  na wystawie szkolnej i na stronie internetowej szkoły zaś ich autorzy otrzymali od organizatorów podziękowania – dyplomy za wzięcie udziału w wystawie.

Główne cele konkursu: rozwijanie zainteresowań i popularyzacja  fotografii wśród uczniów oraz promowanie aktywnego stylu życia zostały osiągnięte.


TALENTY SĄ WŚRÓD NAS

W dniu 21 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie podczas ogólnoszkolnej imprezy jaką była Szkolna Olimpiada Sportowa nastąpiła prezentacja uczniów uzdolnionych ruchowo, którzy na co dzień doskonalą swoje umiejętności nie tylko w szkole, podczas lekcji wychowania fizycznego czy zajęciach pozalekcyjnych ale także na zajęciach pozaszkolnych w różnych klubach sportowych i zespołach tanecznych działających na terenie miasta. Podczas imprezy zaprezentowało się 13 uczniów z klas IV – VI. Uczniowie Ci przygotowali specjalny program, w którym zapoznali społeczność szkolną ze swoimi dotychczasowymi osiągnięciami, dzieląc się wrażeniami związanymi z uprawianiem dyscyplin sportowych, które są ich pasją.


 Sukces Dominika

Łukowskie Muzeum Regionalne zorganizowało powiatowy konkurs na projekt najładniejszej świątecznej choinki.

Dominik Knap uczeń kl.ll c został wyróżniony w tym konkursie a jego praca wysłana do Obywatelskiego Muzeum Krajoznawczego w Brześciu na wystawę ”Ten stary i nowy rok”. Z powiatu łukowskiego znalazło się tylko 8 choinkowych projektów.

Dyplom dla Dominika dotarł do Łukowa z dużym poślizgiem. Nie wpływa to jednak ujemnie na radość chłopca.

Do konkursu przygotowała go pani Elżbieta Świerczewska.

     

 


Galeria Talentów 

Dnia 6 kwietnia 2016 r. w Sali widowiskowej ŁOK oraz w Galerii PROwizorium będzie miało miejsce spotkanie artystyczne pod nazwą Galeria Talentów. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia, które ma na celu promocję dorobku artystycznego utalentowanych uczniów klas I- III Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  Szkoły Podstawowej nr 1. Organizatorami spotkania są są: Zespół  Szkolno – Przedszkolny  Szkoła Podstawowa nr 1, Łukowski Ośrodek Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. M. Karłowicza w Łukowie.

 

Nadchodząca wiosna - wschodzące talenty!

22 marca 2016 roku w  Szkole Podstawowej   nr 1 w Łukowie, przyjście wiosny powitano kolorowo, śpiewająco, tanecznie, muzycznie i sportowo. Przede wszystkim była to świetna zabawa dla nauczycieli i uczniów kl. I-III. Dzień ten połączono z konkursem szkolnym - "Mam Talent".

    Wiele emocji wzbudziły przebrania wychowawczyń. Na imprezie spotkać można było między innymi: Boba Marleya, Michała Wiśniewskiego, Hankę Ordonówną, urocze Baby Jagi z koszyczkami słodkich pierników, a także wiele innych znanych postaci bajkowych.

  Całości dopełnili zaproszeni goście: wokalistka Monika Sołtyszewską oraz wspaniała para taneczna - Aleksander Kaliński z partnerką Natalią. Profesjonalne Jury oceniało umiejętności małych artystów konkursu w poniższych kategoriach:

 W kategorii "Talent wokalny"

I miejsce zajęła Gabriela Łukasik z kl. II c

II miejsce Mikołaj Gajowy kl. II e

III miejsce Zuzanna Bochman kl. I h

W kategorii "Taniec"

I miejsce Zofia Kazimierczak z kl. III e

II miejsce Nela Goleń kl. I a

III miejsce Marcel Celiński kl. I g

W kategorii "Instrumenty muzyczne"

I miejsce Julia Gajda kl. III f

W kategorii "Recytacja"

I miejsce Wojciech Cabaj kl. I g

W kategorii "Sport"

I miejsce Natalia Wiśniewska kl. II c

Pozostali uczestnicy byli również wspaniali, odważni, spontaniczni i godni wyróżnień. Wszyscy otrzymali zasłużone dyplomy oraz upominki.

Impreza zintegrowała naszą społeczność szkolną, wytworzyła poczucie wspólnoty, a przede wszystkich była świetną zabawą.

Organizatorki dziękują koleżankom za zaangażowanie się we  wspaniałą akcję i radosną atmosferę w tym dniu.

Przesyłają również Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz całej społeczności szkolnej życzenia ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT  WIELKANOCNYCH.

więcej zdjęć


Pisanki, kraszanki,
jajka malowane –
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek …

 

W czwartek 17 marca uczniowie klas II uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach ozdabiania pisanek przy wykorzystaniu technik tradycyjnych: rytowniczej, batikowej oraz wyklejania. Zajęcia prowadzone przez pracownika Muzeum Regionalnego w Łukowie pozwoliły dzieciom poznać i zrozumieć istotę zanikających obyczajów wielkanocnych oraz rozwijać umiejętności manualne.

Zajęcia warsztatowe bardzo zaciekawiły i zaangażowały uczestników. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy – chętnie słuchały ciekawych informacji oraz wytrwale  ozdabiały swoje małe arcydzieła.

Czas minął bardzo szybko, a efektem warsztatów są wykonane własnoręcznie oryginalne kolorowe pisanki, które ozdobią wielkanocne koszyczki.                            więcej zdjęć w galerii


Podsumowanie Miejskiego Konkursu Plastycznego „Kartka wielkanocna”

W dniu 17.03.2016r. odbyło się w Łukowskim Ośrodku Kultury podsumowanie Miejskiego Konkursu Plastycznego „Kartka wielkanocna”.

Nagrody i wyróżnienia w kategorii klas IV – VI otrzymali:

I miejsce Orzeł Julia klasa V d
            Pakuła Natalia klasa VI c

II miejsce Czerepińska Martyna kl. VI c

III miejsce Chruściel Zuzanna kl.V e
            Paćkowska Zofia kl.V a

Wyróżnienia: Kucharska Patrycja kl.V e
                        Koper Iza kl.VI c

Najciekawsza praca została wybrana jako Kartka Wielkanocna Łukowskiego Ośrodka Kultury. Wykonała ją Julia Orzeł. Natomiast OSiR jako Kartkę Wielkanocną wybrał pracę Natalii Pakuły.

Opiekunem nagrodzonych uczniów była Bogusława Danuta Świderska.

 
 

       


Młody informatyk

11 marca 2016r odbyło się uroczyste zakończenie  X edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr”, na Wydziale  Matematyki  i Informatyki  UMK w Toruniu. Uczeń klasy III e – Paweł Wiącek otrzymał wyróżnienie w tym konkursie. Nauczycielem Pawła jest p.Barbara Ponikowska.

 Uczniowie klas I-III przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr” w dniu 13 listopada 2015 r. Organizatorem konkursu w Polsce jest  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Bóbr” to polska nazwa powołanego do życia w 2004 r. na Litwie międzynarodowego konkursu  z  zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Zasady konkursu są podobne  do zasad popularnego w szkołach konkursu matematycznego Kangur”.

Paweł był na uroczystości w Toruniu. Młodemu i zdolnemu uczniowi życzymy powodzenia  w kolejnych konkursach.


Nowa sala terapeutyczna w  Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie

W naszej szkole powstała nowa sala terapeutyczna do pracy z dziećmi, wyposażona w różnego rodzaju pomoce edukacyjne i specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu uczniowie uczęszczający tu na zajęcia otrzymują urozmaicone wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

W bezpiecznym i wygodnym otoczeniu dzieci pod opieką nauczycieli i specjalistów odbywają zajęcia. Wyposażenie sali dostosowano do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Świadczymy bieżącą pomoc w postaci specjalistycznych zajęć pedagogicznych, psychologicznych, logopedycznych, zajęć metodą Integracji Sensorycznej, EEG Biofeedback, rehabilitacji ruchowej oraz innych wynikających z rozpoznanych potrzeb dzieci.


Kolejne puchary!!!  Wokaliści ze Szkolnego Studia Piosenki na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Super Mikrofon Radia Jard” w Białymstoku.

W dniach 9-11 marca 2016r. odbył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Super Mikrofon Radia Jard” w Białymstoku. Tegoroczna edycja była na bardzo wysokim poziomie.  W festiwalu wzięło udział ponad 200 uczestników z Polski i zagranicy m.in. Litwy, Białorusi, Ukrainy.  Oczywiście nie zabrakło również naszych wokalistów ze Szkolnego Studia Piosenki: Marty Wardak, Weroniki Wierzchowskiej i Mikołaja Gajowego. Przez trzy dni w Klubie Rozrywki „ Krąg” panowała wspaniała atmosfera. Zmagania wokalistów oceniało profesjonalne jury, w składzie p. Lidia Trojanowska, Dorota Hermanowicz, Дмитрий Лапцевич oraz Monika Świacka - dziennikarka Radia i Telewizji JARD. Jury doceniło występy naszych wokalistów.

W niedzielę podczas Gali Rozdania Nagród na scenie uplasowała  się Weronika Wierzchowska otrzymując III Miejsce w kat. do lat 7 oraz Mikołaj Gajowy  -  WYRÓŻNIENIE w kat. 8 - 10 lat.

Wykonawcom jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


więcej zdjęćMłody fotografik

 

Dnia 25 lutego 2016 roku został rozstrzygnięty VII Wojewódzki Konkurs Fotograficzno Plastyczny „Kocie sprawy’’ – Zamość 2016.

Na konkurs wpłynęło 977 prac plastycznych i 177 prac fotograficznych z 81 placówek.

Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu pod Honorowym Patronatem Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka we współpracy z Zamojską Fundacją dla Zwierząt i Środowisku ZEA postanowił przyznać w kategorii fotograficznej do lat 12 III nagrodę Dominikowi Knap uczniowi kl. II c za dwie fotografie pt. „Kocie sprawy’’. Do konkursu przygotowała Dominika p. Elżbieta Świerczewska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


WSPOMNIENIA Z FERII

Ferie zimowe to wymarzony czas dla wszystkich dzieci. W drugim tygodniu ferii (22.02.2016-26.02.2016) w naszej szkole odbyły się zajęcia "feryjne". Mimo, że zimowa aura nie przyniosła wymarzonego śniegu, to i tak 17osobowa grupa dzieci z klas II i III, miała możliwość spędzenia swojego czasu wolnego w ciekawy i atrakcyjny sposób.

Uczestnicy "mini" zimowiska mieli zagospodarowany czas od poniedziałku do piątku w godzinach: od 10.30 do 14.00.

Dzieci miały również zapewnione drugie śniadanie przygotowywane i przywożone przez Rodziców.

Program był urozmaicony. Uczestnicy mogli wykazać się wieloma umiejętnościami: plastycznymi, teatralnymi, tanecznymi, sportowymi i kulinarnymi.

Dużą frajdą i satysfakcją było zdobycie przez uczestników medalu "Masterchef Junior", na którą dzieci w pełni zasłużyły.

Nie zabrakło też czasu na zasłużony wypoczynek i typowy relax w "Grocie Solnej". Każdy uczestnik "mini" zimowiska otrzymał pamiątkowy dyplom.

Organizatorem przedsięwzięcia była p.Bożena Śledź


więcej zdjęć w galerii 


Zimowisko w Murzasichlu dobiegło końca. A szkoda!

W sobotę 20 lutego 2016 powróciły dzieci z  zimowiska w Murzasichlu. Chociaż tegoroczne ferie były ciepłe i bezśnieżne wszyscy wrócili zadowoleni i zachwyceni wspaniałą panoramą Tatr, oczywiście z masywem Giewontu na czele. Pomimo małej ilości śniegu naturalnego stoki były naśnieżone.

Warunki do zjeżdżania nie były najlepsze, ale dzieciom to nie przeszkadzało. Codziennie, po śniadaniu wyjeżdżały na stok. Jedni uczyli się jeździć na nartach z instruktorami, drudzy doskonalili szusowanie na stokach o różnym stopniu trudności z opiekunami. W środę cała grupa skorzystała również  z popołudniowej jazdy na nartach, do godz. 19.00. Była to niesamowita frajda dla dzieci.


Spotkanie z autorką książek dla dzieci Barbarą Ciemską

9 lutego dzieci z klas 0-I uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z autorką książek dla dzieci p. Barbarą Ciemską. Pisarka przeprowadziła zajęcia na temat "Kiedy powinno się mówić  nie". W czasie spotkania zapoznała dzieci z książką" Marta była bardzo uparta". Uczniowie wykonali plakaty pt. "Każde mądre dziecko wie, kiedy mówić tak lub nie". Pisarka opowiedziała uczniom  o kolejnych  etapach powstawania  książki. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało książkę z autografem autorki p. Barbary Ciemskiej.


I Gala Stypendystów Burmistrza Miasta Łuków

W niedzielę 7 lutego 2016 w ŁOK-u odbyła się I Gala Stypendystów Burmistrza Miasta Łuków. Stypendium artystyczne jest wyrazem uznania dla osiągnięć kandydata na stypendystę oraz formą wsparcia dalszego rozwoju artystycznego twórców kultury i sztuki. Stypendium ma charakter indywidualny. Jest przyznawane osobom wykazującym się wyjątkową aktywnością twórczą, reprezentującym wysoki poziom artystyczny, szczególnie utalentowanym.

W tym roku stypendia przyznano 10 osobom, wśród nich znaleźli się nasi uczniowie, Julia Stolarczyk i Mikołaj Gajowy, którzy swój talent wokalny rozwijają w „Szkolnym Studio Piosenki”, pod kierunkiem p. Anny Pudełek.

więcej zdjęć w galerii

Podczas Gali Mikołaj zaprezentował się w utworze „ A kiedy wigilii przyjdzie czas”, natomiast Julka w utworze „ Kiedy nam do siebie bliżej”. Są to utwory, które w ostatnich konkursach przyniosły im sukcesy. Po występie wszyscy stypendyści otrzymali od burmistrza Miasta Łuków- Dariusza Szustka dyplomy i upominki.

Gratulujemy!


DROGA DO ZDROWIA

Jak dbać o swoją kondycję fizyczną i jak zdrowo się odżywiać?

W dniu 5 lutego 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie odbyło się spotkanie z uznaną w środowisku trenerką personalną,  instruktorką fitness, propagatorką zdrowego stylu życia, absolwentką AWF, byłą zawodniczką i absolwentką szkoły – P. Karoliną Kuryła.

Spotkanie już od pierwszych chwil wzbudziło wiele emocji. Uśmiech, spontaniczność i energia prowadzącej zjednały sobie uwagę zgromadzonych w hali sportowej uczniów. Gdy prowadząca spotkanie kierowała pytania  dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia uczniowie wprost „wyrywali się” do udzielania odpowiedzi.

Po krótkim wprowadzeniu w zagadnienia związane ze zdrowiem p. Karolina Kuryła przeszła do prelekcji nt. „Jak prowadzić zdrowy styl życia, jak zdrowo się odżywiać i jak dbać o swoją kondycję fizyczną?”. Prelekcja prowadzona była w oparciu o przygotowane wcześniej materiały i plansze opracowane przez uczniów.

Prowadząca spotkanie zwróciła uwagę na elementy zdrowego stylu życia, a więc odpowiednio zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną, prawidłowy odpoczynek, życie bez używek.

P. Karolina przybliżyła zebranym najważniejsze zagadnienia dotyczące prawidłowego odżywiania. Według specjalistów, należy spożywać produkty z różnych grup żywności, tzn. dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Według specjalistów to produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii. Mleko i produkty mleczne również powinny być stałym elementem codziennej diety. Nie może w niej zabraknąć także warzyw, owoców, mięsa, ryb i roślin strączkowych. Specjaliści zalecają, by ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, a także unikać cukru i słodyczy. Komponując codzienny jadłospis, najlepiej kierować się informacjami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia, pamiętając, że należy spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Przy czym śniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 3 godziny przed snem. W przeciwnym razie poziom przemiany materii zmniejszy się i organizm będzie gromadził nadmiar kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Zdrowe odżywianie to rezygnacja z fast fodów. Komponując posiłki, najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, gdyż nie zawierają one dodatków do żywności (konserwantów, przeciwutleniaczy, stabilizatorów, emulgatorów, słodzików), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Pani Karolina przeanalizowała z uczestnikami spotkania ilość cukru w różnych, lubianych napojach oraz skład posiłków a przede wszystkim drugiego śniadania. Nie zabrakło też smacznych, zdrowych przekąsek w postaci marchewek, które dzieci z apetytem od razu schrupały.

Pani Karolina wielokrotnie podkreśliła, że odpowiednio zbilansowaną dietę należy połączyć z aktywnością fizyczną. Codzienny wysiłek pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, lecz także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na groźne choroby, ryzyko rozwoju depresji, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy. Pozwala również zadbać o mocne kości. Regularne uprawianie ćwiczeń – spacery, jazda na rowerze, rolki, bieganie – zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i nadwadze. Podczas ćwiczeń fizycznych krew szybciej płynie w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu tkanki są lepiej ukrwione oraz dotlenione. Ponadto wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny oraz serotonina, które poprawiają nastrój. Jeżeli ktoś nie ma czasu na regularne uprawianie ćwiczeń, powinien zwiększyć swoją aktywność w czasie wolnym – weekendy, ferie, wakacje, urlopy. Zamiast wylegiwania się cały dzień przed telewizorem czy na plaży warto wybrać się na intensywny spacer. Podczas marszu po urozmaiconym terenie pracują wszystkie partie mięśni oraz kształtuje się sylwetka.

Używki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Liczne badania udowodniły, że osoby, które sięgają po papierosy, alkohol, dopalacze czy narkotyki, są bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych układu oddechowego, krążenia, nerwowego, trawiennego i moczowego, niż osoby od nich stroniące. Poza tym papierosy m.in. zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, a także mogą przyczyniać się do problemów z posiadaniem potomstwa. Również nadużywanie różnych suplementów diety i leków przeciwbólowych może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa. Wiele badań wykazało, że osoby, które śpią około 6-8 godzin na dobę, rzadziej chorują na schorzenia układu krążenia, nerwowego (depresja, nerwica), a także otyłość. Ważna jest również jakość snu. W pomieszczeniu, w którym śpimy temperatura powinna utrzymywać się na poziomie około 21-22 stopni Celsjusza oraz powinno być ono dobrze wywietrzone. W przeciwnym razie możemy obudzić się z bólem głowy.

Poza interesującą prelekcją w trakcie spotkania odbyła się wspólna zabawa ruchowa w postaci ćwiczeń koordynacyjnych i elementów fitness, co w pełni usatysfakcjonowało zgromadzonych uczniów.

więcej zdjęć w galerii


Nasz przekaz dla zdrowia

W dniu 5 lutego 2016 r. wszystkich uczniów naszej szkoły zaskoczyła niecodzienna wystawa plakatów, które zostały wyeksponowane w hali sportowej. Uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie na plakat i hasło promujące uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego od chwili zakończenia przyjmowania prac konkursowych z niecierpliwością oczekiwali na ten moment. Ekspozycja prac ponad 130 uczniów zrobiła niesamowite wrażenie zarówno na samych uczestnikach i pedagogach jak i komisji konkursowej. Udział w konkursie tak licznej grupy uczniów oraz wysoki poziom prac przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu. Chcąc docenić pracę i zaangażowanie jak największej liczby autorów Jury postanowiło podzielić prace na dwie kategorie: kategoria I – Plakat i hasło promujące udział w lekcjach wychowania fizycznego oraz kategoria II – Plakat o tematyce sportowej „Ruch jest życiem, życie jest ruchem”.

Plakaty z hasłami „Lubię ruch, jestem zuch” – Patrycji Abramek z kl. Vd, „Kto na w-fie w zawodnika się zmienia ten spełnia marzenia” – Oliwii Kachniarz z kl. Ve, „W-f pomaga i rozwija, wszystkim dzieciom czas umila” – Mai Nowak i Julii Zając z kl. Ve najbardziej spodobały się członkom Jury, którzy jednogłośnie przyznali I miejsca ich autorkom. Autorki prac – „Ćwicz co dnia, sport siłę Ci da” – Weronika Król i Gabrysia Tymińska z kl. VIc oraz „Ćwiczę ja, ćwiczysz ty, sport to niezły życia styl” – Kamila Grzelak i Patrycja Krasuska z kl. VIf otrzymały wyróżnienia.

W kategorii II – plakat Gabrieli Machal z kl. VIc oraz plakat Janka Świdra z kl. Ic zostały ocenione najwyżej co dało ich autorom I miejsca. Na II miejscu znalazły się plakaty w wykonaniu Martyny Czerepińskiej z kl. VI c, Rafała Banach z kl. IVa oraz praca zbiorowa Zuzanny Chruściel i Natalii Skwarek z kl. Ve. Maciej Wysokiński i Damian Czubaszek z kl. V c, Martyna Wołoszka z kl. IV d, Karolina Antoniak z kl. V b oraz Gabrysia Sygnowska z kl. V a zdobyli III miejsce.

Dodatkowo przyznano 14 wyróżnień. W grupie tej znaleźli się: Julian Sokół i Filip Jędrzejczak – kl. IVa, Zuzanna Bączkowska i Emilia Puzio – kl. VIf, Natalia Jączek i Patrycja Kucharska z kl. Ve, Daria Szczęśniak i Wiktoria Skwarek – kl. IVd, Nadia Sujka z kl. Va, Janek Świder – kl. Ic, Julia Orzeł – kl. Vd, Marcel Warowny – kl. IVb, Maja Pszczółkowska – kl. Vf, Dominika Gajo i Laura Goleń – kl. Va, Paweł Dmitruk – kl. IV, Ania Chacińska i Aleksandra Ciołek – kl. Vc, Paulina Olejniczak – kl. Vc.Wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów pierwszych trzech miejsc oraz pamiątkowych dyplomów wyróżnionym uczestnikom konkursu miało miejsce podczas ogólnoszkolnego spotkania z P. Karoliną Kuryła –trenerem personalnym, instruktorką fitness, propagatorką zdrowego stylu życia.

Jolanta Suchodolska

więcej zdjęć w galerii


MAGICZNA NOC W SZKOLE

Noc z 23 na 24 stycznia 2016 r. uczniowie klasy V a spędzili w szkole.  O godzinie 18 w sobotę wszyscy uczniowie stawili się z odpowiednim ekwipunkiem tj. śpiworami i latarkami. Uczniom towarzyszyli rodzice, którzy zostali zaproszeni do wspólnej sportowej zabawy. Turniej Rodzice vs. Dzieci rozpoczął się od gry w „dwa ognie usportowione”, którą wygrali Rodzice. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w meczu piłki ręcznej. Mecz dziewczęta - chłopcy zakończył się zwycięstwem dziewcząt. Kolejno przyszedł czas na mecz piłki nożnej halowej między chłopcami a Tatusiami. Po zaciętej walce Rodzice odnieśli kolejne zwycięstwo. Mecz w piłkę ręczną między dziewczętami a Mamusiami zakończył się sukcesem dziewczynek. Ostatni pojedynek sportowy odbył się pomiędzy dziewczynkami i ich Rodzicami a chłopcami i ich Rodzicami. Było to bardzo wyrównane spotkanie, więc remis można uznać za sprawiedliwy wynik. Sportowym podziękowaniem i okrzykiem w kręgu zakończyły się zmagania Rodzice vs. Dzieci.   

Gdy uczniowie pożegnali swoich rodziców szkoła została zamknięta, a wszyscy uczestnicy Magicznej Nocy w Szkole udali się do Strefy Kibica /sali nr 1/, gdzie na wielkim ekranie obejrzeli mecz piłki ręcznej w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn pomiędzy reprezentacją Polski i Norwegii.

Po meczu przyszedł czas na spóźnioną kolację składająca się z samych zdrowych produktów. Najedzeni z dobrymi humorami uczniowie przystąpili do kolejnych zaplanowanych zabaw.

Najbardziej oczekiwanym punktem były podchody nocne. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Po godzinie 23.00, wyposażeni w latarki ruszyli  bardziej lub mniej odważnie ciemnymi korytarzami szkoły na poszukiwanie ukrytych zagadek. Przy każdej zagadce znajdowała się instrukcja, której rozszyfrowanie pozwalało na znalezienie kolejnej zagadki. Całej zabawie towarzyszyły bez przerwy jakieś okrzyki, gdyż zagadki do najprostszych nie należały. Zawierały bowiem szyfry, wykreślanki a często ich rozwiązanie  wymagało logicznego myślenia. Obu grupom udało się jednak pokonać wszystkie trudności i udzielić poprawnych odpowiedzi, co doprowadziło ich do ukrytego SKARBU.

Po wieczornej toalecie odbyła się bitwa na poduszki. Tu się dopiero działo. A potem hyc do łóżek, znaczy się śpiworów. Po wyłączeniu światła z głośników zaczęły wydobywać się różne dziwne dźwięki. Zaczęła się noc duchów. Odgłosy te w pierwszej chwili wystraszyły uczniów, jednak po chwili wzbudziły radość. Na ich prośbę pojawiły się straszne historie. Zmęczeni już uczniowie kolejno zasypiali. Ciekawe, co im się śniło? Byli też i tacy, którzy chcieli sprawdzić kto uśnie szybciej - oni czy opiekunowie.

A rano pobudka ? Oj ciężko, ciężko było niektórym wstać - pakowanie, sprzątanie i o godzinie 9:00 należało opuścić szkołę.

Szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale także zabawy i rozrywki lepszej od komputera, czy telewizji. Okazało się, że niewielkim nakładem środków można sprawić dzieciom przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny, spędzić czas.

Noc w szkole uważamy za udaną.

więcej zdjęć w galerii


                      

XXVI Międzypowiatowy Konkurs Recytatorski

Dnia 2 lutego w Woli Osowińskiej odbył się XXVI Międzypowiatowy Konkurs Recytatorski Poezji, Prozy Bożonarodzeniowej i Religijnej. Uczestnicy konkursu mieli zaprezentować po dwa utwory. Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

Nagroda

Wyróżnienia

    

więcej zdjęć


                  Konkurs "Wiedzy o Sporcie"

W dniu 21 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie odbył się finał Ogólnoszkolnego Konkursu „Wiedzy o Sporcie”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI i składał się z dwóch etapów. Wielki finał poprzedzony został etapem eliminacyjnym, podczas którego każdy uczeń musiał rozwiązać test składający się z 25 pytań jednokrotnego wyboru. Trzy osoby z każdej klasy, które najlepiej rozwiązały test stworzyły drużyny reprezentujące swoje klasy podczas etapu finałowego.

Etap finałowy składał się z czterech konkurencji.

Pierwsza konkurencja „zgadnij kto to” polegała na odgadnięciu nazwiska i imienia wybitnego polskiego sportowca, o którym prowadzący czytał informacje w formie wieloetapowych podpowiedzi. Ważne było, by jak najszybciej prawidłowo podać nazwisko sportowca. Jeżeli drużyna odgadła po pierwszej albo drugiej podpowiedzi otrzymywała 3 punkty. Odpowiedź po kolejnych dwóch podpowiedziach była premiowana 2 punktami, zaś odpowiedź po piątej, ostatniej podpowiedzi dawała drużynie 1 punkt. Szansę na udzielenie odpowiedzi miała ta drużyna, która zgłosiła się pierwsza. Jeżeli po zgłoszeniu zespół udzielił błędnej odpowiedzi nie mógł już odpowiadać w tej części konkurencji.

Druga konkurencja zaskoczyła uczestników, bowiem do rozwiązania otrzymali krzyżówkę z 15 hasłami związanymi ze sportem. Odgadnięcie wszystkich haseł pozwoliło na odczytanie hasła głównego krzyżówki – „SPORTOWE TALENTY”.  W tej konkurencji premiowana była nie tylko poprawność odpowiedzi ale również szybkość ich udzielania.

W trzeciej konkurencji zadaniem reprezentantów klas było dopasowanie postaci wybitnych sportowców do uprawianych przez nich dyscyplin sportowych. Uczniowie bez problemu poradzili sobie z tym zadaniem i wszystkie drużyny otrzymały maksymalną ilość punktów.

Podczas ostatniej konkurencji każda drużyna odpowiadała na pytania dotyczące różnych dyscyplin sportowych, wyników, idei olimpizmu itp. Pytania były podzielone na dwie grupy – „pytania zielone” i „pytania czerwone”. Zestaw 60 „pytań zielonych” uczniowie otrzymali do samodzielnego opracowania już po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu konkursu. Do tych uczniowie mogli się więc wcześniej przygotować w domu. Treści „pytań czerwonych” uczniowie wcześniej nie znali. Za poprawną odpowiedź na „pytanie zielone” drużyna otrzymywała 1 punkt, zaś udzielając dobrej odpowiedzi na „pytanie czerwone” dostać można było 2 punkty.

W zaciętej rywalizacji największą wiedzą wykazali się uczniowie z klasy VI F /Marta Zarzycka, Antoni Wojciuk, Łukasz Ozygała/. W wyłonieniu drugiej drużyny niezbędna była dogrywka, w której uczniowie z klasy VI E /Michał Karwowski, Jakub Rożen, Albert Krukow/ pokonali uczniów z klasy VI D /Julia Stolarczyk, Natalia Wójcik, Szymon Folusz/. Na czwartym miejscu uplasowała się drużyna z klasy VI B /Bartosz Teleszko, Mateusz Wierzchowski, Hubert Linkiewicz/. Tuż za nimi na piątym miejscu znalazła się drużyna z klasy VI A /Wiktoria Kozyra, Sebastian Sadło, Bartosz Mendak/, zaś szóste miejsce zajęła klasa VI C /Bartłomiej Gajo, Adrian Grzywacz, Michał Wiśniewski/.

więcej zdjęć w galerii

Wszyscy uczestnicy etapu finałowego otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Zdobywcy miejsc I-III udekorowani zostali medalami, zaś sami zwycięzcy otrzymali nagrody specjalne – maskotki.

Podczas finału konkursu odbyła się również zabawa dla publiczności, w której należało dopasować do nazw klubów sportowych miasta ich pochodzenia. Chętnych do wzięcia udziału w zabawie było wielu, bowiem poprawna odpowiedź była nagradzana lizakiem.

W trakcie wielkiego finału nie zabrakło części artystycznej. Publiczność bawiła się przy piosence w wykonaniu Dominiki Piros oraz skeczu – „kobiece dyscypliny sportowe” - przedstawionego przez dziewczęta z klasy V A – sportowej.

Konkurs przebiegał zgodnie z regulaminem i określonymi zasadami, w sympatycznej atmosferze oraz z wielkim zaangażowaniem uczestników. Publiczność reagowała bardzo żywiołowo. Po twarzach zgromadzonych uczniów widać było zainteresowanie. Wszyscy uczniowie zachowywali się fair, nie było podpowiedzi, których pojawienie się mogło zdyskwalifikować drużynę.

Należy podkreślić, że Konkurs „Wiedzy o Sporcie” został przeprowadzony w szkole po raz pierwszy, ale mimo tego stał on na bardzo wysokim poziomie. Sami uczestnicy imponowali rozległą wiedzą z dziedziny sportu polskiego i międzynarodowego, historii letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich, doskonale orientowali się w przepisach i regulaminach poszczególnych dyscyplin sportowych.

Organizatorzy stwierdzili, że konkurs taki jest niezwykle motywujący uczniów do zgłębiania wiedzy o wydarzeniach sportowych oraz osiągnięciach polskich sportowców na arenie międzynarodowej a także dzielenia się nią z innymi uczniami.

Jolanta Suchodolska


Szkolna choinka wyróżniona w konkursie

Miło nam poinformować, iż „nasza” choinka została wyróżniona w Konkursie choinkowym zorganizowanym w ramach akcji „Las chronimy dla Ciebie – choinki z plantacji lubelskich leśników”. Ozdoby wykonane przez uczniów naszej szkoły, nad którymi czuwały panie ze świetlicy przy ul. Partyzantów oraz opiekunki Samorządu Uczniowskiego, spodobały się jury oraz stanowiły ciekawą dekorację świąteczną.

   


"Dbamy o bezpieczeństwo o zdrowie swoje oraz innych. Potrafimy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym podczas wypadków"

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, chcąc sprostać zaleceniom Lubelskiego Kuratora Oświaty dotyczącym zachowania bezpieczeństwa podczas wypoczynku w czasie ferii, uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią P.Bożeną Śledź uczestniczyli w pokazach udzielenia pierwszej pomocy oraz postępowania w czasie wypadków zorganizowanym w Studium Medycznym im.J.Korczaka w Łukowie. Uczniowie w pełni skorzystali z zajęć i pokazów na profesjonalnym sprzęcie ratowniczym. Przy pomocy fachowców, zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Każdy uczeń otrzymał Certyfikat-ukończenia 3godzinnego kursu udzielania pierwszej pomocy. Ponadto uczniowie klasy 3a w przeddzień uczestnictwa w "Szkoleniu Udzielania Pierwszej Pomocy" zapoznali się dokładnie z anatomią człowieka. Lekcję edukacyjną przeprowadziła pani pielęgniarka naszej szkoły, przygotowując bardzo ciekawe zajęcia związane z budową ciała człowieka.


Dzień Bezpiecznego Internetu 9 lutego 2016r.
 święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych

 

 


GABRYSIA   ŁUKASIK  laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd

XXI Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach zgromadził rekordową liczbę (aż 380) wykonawców: solistów, zespołów i instrumentalistów. Przesłuchania konkursowe trwały 5 dni, od 18 do 22 stycznia. Gabriela Łukasik, uczennica klasy IIc, wyśpiewała na tym festiwalu II miejsce, a jej niekonwencjonalne wykonanie  kolędy „Mędrcy świata” wywołało ogromny aplauz wśród publiczności. Do konkursów przygotowuje Gabrysię p. Przemysław Oskroba.

OKRES KOLĘDOWANIA W „SZKOLNYM STUDIO PIOSENKI”

Okres Świąt Bożego Narodzenia, a wraz z nim wspólne  kolędowanie dobiegł końca. Dla wokalistów ze „Szkolnego Studia Piosenki” okazał się prawdziwym sukcesem! Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie intensywnej pracy wokalistów i licznych wyjazdów konkursowych. Po sukcesie w Woli Gułowskiej 10 stycznia 2016r. przyszły kolejne:

18.01.16 – XXI Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Puławach Eliminacje trwały 5 dni. Przesłuchano ponad 1500 uczestników. Nagrodzono 150 osób. Pomimo tak licznej konkurencji nasi wokaliści znaleźli się na liście laureatów.

 • II NAGRODA – Mikołaj Gajowy

 • III NAGRODA – Dominika Piros

Pastorałka w wykonaniu Mikołaja „ A kiedy wigilii przyjdzie czas” została wyróżniona przez jury. W dniu 30.01.16r. w Puławach z tą pastorałką Mikołaj wystąpił w  Koncercie Laureatów. Po wystąpieniu otrzymał wielki aplauz i ogromne brawa!

24.01.16 – Konkurs Kolęd i Pastorałek z Radiem Jard w Białymstoku:

w kategorii 8-13 lat:

 • I MIEJSCE –Mikołaj Gajowy

 • WYRÓŻNIENIE – Julia Stolarczyk

w kategorii do 7 lat:

 • I MIEJSCE – Weronika Wierzchowska

 • II MIEJSCE – Marta Wardak

30-31.-01.16 – Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek „ Kantyczka2016”  

Udział w tym konkursie wiązał się z nagraniem dwóch utworów i przesłanie ich do organizatorów konkursu. Po wysłuchaniu wszystkich zgłoszeń NOMINACJĘ do konkursu z naszego studia otrzymali: Weronika Wierzchowska, Marta Wardak, Mikołaj Gajowy i Julia Stolarczyk. Na liście laureatów konkursu znaleźli się:

 • NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU – Mikołaj Gajowy

 • WYRÓŻNIENIE  - Julia Stolarczyk

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! Rodzicom dziękujemy za wsparcie i wspólne wyjazdy!


Pierwszaki przygotowują się do bezpiecznych ferii.

Dzieci z klasy I c wzięły udział w ciekawych zajęciach zintegrowanych nt. „Bawimy się mądrze i bezpiecznie”. Najpierw rozwiązywały zimowe zagadki, potem wysłuchały tekstu, na podstawie którego nauczyły się odróżniać bezpieczne i niebezpieczne miejsca zabaw zimowych. Na zajęciach był też czas na doskonalenie liczenia, a także na swobodną improwizację ruchową. Dzieci pracowały chętnie, spokojnie, były zmotywowane do nauki.

Prowadząca, pani Dorota Oskroba zastosowała elementy oceniania kształtującego. Zajęcia były otwarte dla zespołu przedmiotowego edukacji wczesnoszkolnej.


Spotkanie z leśnikiem

Niedawno w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Stasia i Nel miało miejsce bardzo ważne spotkanie. Pierwszoklasiści gościli panią, która jest pracownikiem Nadleśnictwa Łuków. Pani Karolina odwiedziła uczniów na zaproszenie pań: Katarzyny Mikulskiej i Doroty Oskroby. Celem wizyty  gościa  było przybliżenie dzieciom świata zwierząt i otaczającej je przyrody. Pracownik Nadleśnictwa, przy pomocy modelowych przykładów, zaprezentowała najmłodszym uczniom kilka gatunków  ptaków. Omówiła cechy charakterystyczne dla wybranych rodzajów, ich środowisko i sposób odżywiania. Zachęciła dzieci do dbania o ptaki, zwłaszcza zimą. By ułatwić zadanie maluchom, pani Karolina zostawiła w prezencie od Nadleśnictwa „pyzy”- specjały dla skrzydlatych przyjaciół, którymi dzieci będą mogły dokarmiać zgłodniałe ptaki. Poza tym uczniowie dokładnie zyskali wiedzę na temat sposobu dokarmiania zwierząt zimą. To była bardzo ciekawa lekcja, która na pewno na długo zapadnie w pamięci najmłodszym uczniom  naszej szkoły.


Dzieci z zerówki uczciły rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Dzieci z grupy O B Zespołu Szkolno- Przedszkolnego uczciły 153 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. 22 stycznia rano, mimo niewielkiego mrozu, grupa dzieci wyruszyła ze szkoły przy ul. Stasia i Nel do parku miejskiego. Tam wszyscy zgromadzili się przy pamiątkowych kamieniach poświęconych ks. Stanisławowi Brzósce i Franciszkowi Wilczyńskiemu. Po krótkim wyjaśnieniu celu wyprawy, dzieci zapaliły znicze oraz uczciły powstańców wartą honorową. Towarzyszyła im grupa rodziców. Tę lekcję historii dla najmłodszych przygotowała nauczycielka grupy OB pani Anna Zielińska we współpracy z wicedyrektor Barbarą Czubaszek. Grupę wyposażył w „broń” pan Andrzej Zdrojewski.

więcej zdjęć w galerii


                  Hej kolęda, kolęda…

W czwartek, 14 stycznia, dzieci z kółka teatralno-religijnego prowadzonego przez p. Ewę Dąbrowską i s. Rafaelę Brzeską,  wzięły udział w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Jasełkowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie.

Nasi mali artyści niczym profesjonaliści, „na luzie” podeszli do tego występu i…oczarowali wszystkich. Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia przebijała z każdej wypowiedzianej kwestii czy zaśpiewanej piosenki – to był po prostu mistrzowski popis! Wyraźnie wzruszony pan wójt gminy Wiśniew pogratulował im tak genialnie odegranych ról i dziękował za radość, jaką sprawili swoim występem. Zaprosił także zespół na przegląd jasełek w przyszłym roku.

Po występie dzieci „w kuluarach” pokrzepiły się pączkami i soczkami zapewnionymi przez organizatorów, po czym w wyśmienitych humorach wróciły do Łukowa.


więcej zdjęć„NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA” 

W dniu 9 grudnia 2016r. w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie Miejskiego Konkursu Plastycznego na pocztówkę bożonarodzeniową. Nagrody w kategorii l;as IV - VI otrzymali: Iga Osypińska i Rafał Banach z klasy IV a, Julia Orzeł z V d, których opiekunem jest p.Bogusława Świderska oraz Dominika Piros z IV b, opiekun Sławomir Uszko. Wyróznienie w kategorii pocztówka otrzymały Patrycja Abramek z V d i Sylwia Rzewuska z VI c, opiekun B.Świderska.

    

  


„NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA” 

Tradycyjnie już pod koniec grudnia w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla dzieci klas I - III pt. „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”. W tym roku szkolnym organizatorkami tego konkursu były panie: Jolanta Kowalczyk, Marta Magnuszewska, Marta Olszewska, Monika Sulej, Elżbieta Świerczewska.

Do konkursu przystąpiło 42 uczniów.

Przy ocenianiu pracy komisja konkursowa wzięła pod uwagę: oryginalność, estetykę prac, nawiązanie do tradycji, pomysłowość, ogólne wrażenie estetyczne, samodzielność wykonania pracy i postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia uczniom.

Organizatorki dziękują pani Iwonie Dębowskiej za poświęcenie czasu i pomoc w ocenie prac.

 


      Pierwsze sukcesy szkolnego zespołu wokalnego „Iskierka”

     10 stycznia br. w Domu Kultury w Woli Gułowskiej odbył się VII Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych „Anielskie Śpiewanie”. Podczas konkursu swoje umiejętności zaprezentowało ponad 250 uczestników – przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego powiatu łukowskiego.

  Udany debiut artystyczny  zanotował szkolny zespół wokalny „Iskierka” (reprezentowany przez Zuzię Bochman i Emilkę Mateńka), zajął w tym konkursie I miejsce. Oprócz dyplomu dziewczynki w nagrodę otrzymały bon o wartości 150 zł.  Zespół „Iskierka” to nowa inicjatywa w naszej szkole. Opiekunem artystycznym dzieci  jest pani Dorota Oskroba.

  W konkursie „Anielskie Śpiewanie” wyróżnienie otrzymała stała uczestniczka konkursów Gabriela Łukasik, która swoje umiejętności zaprezentowała jeszcze tego dnia w nowym amfiteatrze w parku miejskim podczas koncertów WOŚP  (opiekun Przemysław Oskroba).


Wojewódzki Konkurs Plastyczny i Literacki "Moje Boże Narodzenie"

W Lublinie 17 grudnia 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Moje Boże Narodzenie" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Pani Urszula Gralewska reprezentująca patrona konkursu Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz p.Anna Kopcińska Dyrektor MDK "Pod Akacją" wręczyły laureatom dyplomy, nagrody  i wyróżnienia, kalendarze oraz podziękowania dla nauczycieli.

W konkursie wzięło udział wiele szkół z województwa lubelskiego. Z 1125 nadesłanych pracy została wyrózniona  praca plastyczna uczennicy naszej szkoły Oli Kobojek z klasy II a oraz zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej praca Mateusza Górki z klasy III. Prace były wykonywane pod kierunkiem p.Hanny Wiącek.

więcej zdjęć w galerii


Anielskie śpiewanie

Niedziela 10 stycznia 2016r. -  to dzień, który na długo zapadnie w pamięci wokalistom ze „ Szkolnego Studia Piosenki ”, którego opiekunem jest p. Anna Pudełek. Już z samego rana wyjechali do Woli Gułowskiej, gdzie odbywał się VII Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych. Na konkurs przyjechało bardzo dużo młodych wokalistów z całego powiatu łukowskiego, zatem konkurencja była bardzo duża. Nasi wokaliści zostali zauważeni i docenieni przez profesjonalne jury.

W kategorii Soliści klas I-III  zwyciężył Mikołaj Gajowy. Na scenie zaśpiewał  utwór „ A kiedy wigilii przyjdzie czas”.  Jego wykonanie najbardziej przypadło do gustu jury, które przyznało mu I miejsce. Kolejne wokalistki:

Weronika Wierzchowska zdobyła III miejsce, za aktorskie wykonanie pastorałki, natomiast  Marta Wardak otrzymała wyróżnienie.

W kategorii klas IV-VI wokalistki również wyśpiewały sobie miejsca. Julia Stolarczyk zdobyła III miejsce, a Weronika Piros otrzymała wyróżnienie.

Dla Mikołaja Gajowego to nie koniec wrażeń. Wieczorem, podczas Koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łukowie miał okazję zaśpiewania piosenki pt. „ Tak blisko” wspólnie ze znanym wokalistą Rafałem Brzozowskim.

Naszym wokalistom gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

więcej zdjęć w galerii


Świąteczny nastrój na drugim piętrze

W grudniu w naszej szkole przy ulicy Partyzantów odbył się konkurs na ”Najpiękniejszą Ozdobę Świąteczną” zainicjowany przez p. Martę Magnuszewską i p. Monikę Sulej. Celem przedsięwzięcia było wprowadzenie uczniów i pracowników  w  atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy ilość wykonanych ozdób w różnych kategoriach: bombka, gwiazda, aniołek, łańcuch, choinka, bałwanek. Ponad 140 uczniów zaangażowało się w tworzenie świątecznych dekoracji, które upiększyły korytarz na drugim piętrze. Ilość, pomysłowość, dobór materiałów i staranność wykonania, ozdób przysporzyła nie lada trudności w wyborze
i wyłonieniu zwycięzców.  Nagrodzone osoby otrzymały dyplom wraz ze słodkim upominkiem, a  każdy uczestnik pamiątkowego aniołka. Podsumowanie konkursu zbiegło się w czasie ze świątecznym apelem na którym gościli p. Dyrektor Karol Ciołek wraz z panią Wicedyrektor Barbarą Czubaszek. Dzieci podczas składania życzeń świątecznych wręczyły gościom piękne, własnoręcznie zrobione ozdoby.

Szkolny korytarz na drugim piętrze nie wyglądałby tak pięknie, gdyby nie nowa, trzymetrowa choinka. Organizatorki przy wsparciu pani Wicedyrektor B. Czubaszek zainicjowały zbiórkę pieniędzy na zakup świątecznego drzewka. Choinka została ozdobiona oryginalnymi pracami z konkursu „Najpiękniejsza Ozdoba Świąteczna”.

M. Magnuszewska, M. Sulej


Warsztaty bożonarodzeniowe

17 XII 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bożonarodzeniowych warsztatach. Zajęcia były zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Łukowie w ramach projektu „Na ludowo w Łukowie’’ i sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mistrzynie plastyki obrzędowej nie pozwalają zapomnieć o polskiej kulturze i tradycji związanej z najpiękniejszymi świętami – Bożym Narodzeniem. Własnoręcznie wykonane z opłatka gwiazdki znalazły się na choinkach w domach wielu naszych uczniów. Dzieci dowiedziały się, że opłatek – symbol chleba powszedniego – pełnił  ważną rolę w życiu rodzinnym. Gdy nadeszła Wigilia w polskich domach już od samego rana domownicy łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Potem szykowali tradycyjny „pośnik”, spożywany z chwilą ukazania się pierwszej gwiazdy na niebie. Na stole zasłanym sianem i nakrytym białym płótnem naczelne miejsce zajmował opłatek. W całej Polsce wieczerza wigilijna rozpoczynała się od ceremonii łamania opłatkiem i składania sobie życzeń. W naszej obyczajowości opłatek pełnił jeszcze inne, dodatkowe funkcje. Gospodarze częstowali nim zwierzęta, które tego dnia mówiły ludzkim głosem. Pozostały opłatek przeznaczano na ozdoby, które stanowiły świąteczną dekoracje izb.  Zazwyczaj wieszano je na nitce przy suficie, pod wizerunkami świętych, a także ozdabiano „podłaźniczki” - czubki jodły, świerka lub sosny –odpowiednik dzisiejszej choinki.

Zajęcia warsztatowe były okazją nie tylko do wykonania ozdób choinkowych z opłatka. To także czas przeznaczony na rozmowy o kulturze, tradycjach i zwyczajach naszego regionu związanych ze Świętami  Bożego Narodzenia. Najpiękniejsze prace powstałe podczas warsztatów można oglądać na wystawie w Muzeum Regionalnym.


 Kolejny sukces recytatorów z ,,Jedynki"- Maciek i Julia w gronie laureatów

 
     14 grudnia w Lublinie odbył się Koncert Laureatów XIX Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. W tegorocznej edycji konkursu pod hasłem ,,Świat jest teatrem" udział wzięło ponad 1400 osób, z czego 95 zakwalifikowało się do ostatniego etapu. Jak czytamy w protokole pokonkursowym: ,,Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom, jaki reprezentowali uczestnicy, czego konsekwencją były długie i burzliwe obrady". Tym bardziej więc cieszy fakt, że wśród 32 recytatorów, którzy otrzymali zaproszenie do Lubelskiego Centrum Kultury, znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły - Maciej Radomyski z klasy II d, który zdobył II nagrodę oraz Julia Stolarczyk z klasy VI d, która otrzymała wyróżnienie. Ich opiekunkami były panie Ewa Dąbrowska oraz Ewa Szymańska. Naszym recytatorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


więcej zdjęć w galeriiKiermasz bożonarodzeniowy

Samorząd Uczniowski naszej szkoły zadbał o świąteczną atmosferę. Wspólnie ze świetlicą szkolna przy ul. Partyzantów przystąpiliśmy do konkursu choinkowego organizowanego w ramach akcji: „Las chronimy dla Ciebie-choinki z plantacji lubelskich leśników”. W związku z tym, na korytarzu szkolnym pojawiła się piękna duża choinka, która wspólnie z uczniami została udekorowana  ręcznie robionymi ozdobami z papieru. Jej zapach sprawił, że wszyscy poczuli świąteczny klimat.

Ponadto, w dniach 21-22.XII odbył się kiermasz ozdób świątecznych i pierników. Cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły. Podczas przerw rozbrzmiewały kolędy śpiewane m.in. przez uczennice naszej szkoły.


16 – ta AKCJA POLACY – RODAKOM

W związku z trudną sytuacją Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a zwłaszcza na Ukrainie, w naszej szkole i przedszkolu po raz  kolejny zorganizowana została zbiórka artykułów do paczek świąteczno – noworocznych. Akcję zapoczątkował lubelski Senator Stanisław Gogacz kilkanaście lat temu, a koordynował w powiecie i mieście Burmistrz Dariusz Szustek.

Zbierano produkty spożywcze o długim okresie przechowywania, np. słodycze, cukier, makaron, konserwy, a ponadto zabawki, książki. Akcja trwała do 4 grudnia.

19 grudnia w Urzędzie Miasta miało miejsce uroczyste przekazanie paczek z biało- czerwoną naklejką. W tym roku utworzono 320 takich paczek, o wadze ok. 20 kg każda.

W uroczystym spotkaniu wzięli udział licznie zaproszeni goście, min.: Senator Stanisław Gogacz, Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, pracownicy biura Senatora, uczestnicy i koordynatorzy akcji. Na wstępie pan Senator serdecznie podziękował wszystkim ludziom dobrego serca, bez których ta akcja nie powiodłaby się. Powiedział, jak ważne dla Polaków ze Wschodu jest nasze wsparcie.

Po krótkim podsumowaniu miało miejsce poświęcenie paczek i dzielenie się opłatkiem. Następnie jedna losowo wybrana paczka została otwarta. Znalazło się w niej dużo produktów spożywczych: słodycze, kawa, herbata, cukier, mąka, konserwy, a także książki i maskotka. Na koniec wszyscy ustawieni w szeregu przekazywali paczki do samochodu. Jeszcze przed Świętami zostaną one przekazane potrzebującym.

Barbara Czubaszek


Zapachniało piernikami...

W środę, 16 grudnia, panie z Krainy Rumianku w Hołownie, przeprowadziły dla dzieci z klas drugich warsztaty mające na celu przybliżenie tradycji i historii związanej z pieczeniem świątecznych pierników. Dzieci z wielkim zapałem zabrały się do wałkowania ciasta, wycinania foremkami rożnych kształtów pierniczków i ozdabiania ich bakaliami według własnego pomysłu. Zabawa był przednia! Wśród "cukierników" nie zabrakło także mistrza w kucharskiej czapce...

Wkrótce po szkole roznosił się smakowity aromat pieczonych ciasteczek... W tym czasie panie przeprowadziły z dziećmi pogadankę i kilka zabaw na "ludową nutę". Dzieci z entuzjazmem podchodziły do wszystkiego - to były ciekawe i inspirujące zajęcia. a na koniec każdy dostał porcję upieczonych, pachnących pierników. Inicjatorką tych spotkań była pani Ewa Dąbrowska.


Mistrzynie Polski w Szkole Podstawowej nr 1

W dniu 11 grudnia 2015 roku gośćmi Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie oraz UKS „Jedynka” działającego przy tejże szkole były zawodniczki MKS Selgros Lublin - Mistrza Polski w piłce ręcznej kobiet. Na spotkanie z uczniami łukowskiej „Jedynki” przyjechały:  Małgorzata Rola - łukowianka, absolwentka SP 1 oraz Honorata Syncerz, Ekaterina Dzhukeva i Katarzyna Jarosz.

Spotkanie było podzielone na dwie części: mini konferencję nt. „Rola sportu i zdrowego trybu życia” oraz profesjonalny trening poprowadzony przez zawodniczki z grupą młodych sportowców. W trakcie konferencji nie zabrakło pytań dotyczących przebiegu kariery sportowej, preferowanego stylu życia, prawidłowego odżywiania, odpoczynku, roli aktywności fizycznej. Na koniec był także czas na wspomnienia, autografy i wymianę upominków.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Szkoła Sportowych Talentów”. Projekt ten ma zachęcać dzieci i młodzież nie tylko do uprawiania sportu ale ma również promować zdrowy styl życia.


Świąteczne czytanie” w bibliotece szkolnej

W dniach 7 - 11 grudnia 2015 roku w bibliotece szkolnej odbyło się „Świąteczne czytanie” połączone z zajęciami plastycznymi. Za sprawą bajek dzieci przeniosły się w magiczny świat świętego Mikołaja, z zainteresowaniem wysłuchały również opowiadań związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Na zakończenie tygodnia spotkań dzieci przystroiły wspólnie świąteczne drzewko wykorzystując ozdoby choinkowe wykonane na zajęciach w bibliotece. Obejrzały także wystawkę książek tematycznie związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia.

Wesołych świąt z książką!


więcej zdjęć w galerii


Mikołajkowa niespodzianka….

9 grudnia 2015 r. uczniowie kl. II i wraz z wychowawczynią p. Martą Magnuszewską i p. Alicją Strus odwiedzili Centrum Rozrywki Arkabos w Łukowie. Dzieci aktywnie spędziły czas na zabawie, korzystając z bogatego wyposażenia sali. Miłą niespodzianką dla uczniów okazała się wizyta św. Mikołaja… Przyniósł ze sobą wór pełen prezentów, ale nie dał ich dzieciom od razu. Uczniowie musieli zaśpiewać mu piosenki i udowodnić, że są grzeczni. Po zdanym „egzaminie” każde dziecko dostało paczkę i zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z zacnym gościem. Św. Mikołaj nie zapomniał także o paniach i rodzicach J Spotkanie przyniosło dzieciom wiele radości. Z uśmiechami na twarzach uczniowie żartowali ze św. Mikołajem, a następnie otwierali prezenty. Na koniec zjedli pyszną pizzę i wspólnie wrócili do szkoły.


To był dla dzieci miły i pełen niespodzianek dzień !

więcej zdjęć w galerii


Mikołaj u pierwszaków

Uczniów  klas pierwszych odwiedził  najmilszy z gości , długo wyczekiwany – Mikołaj. Dzieci czekały na  niego cały rok, by po raz kolejny móc Go zobaczyć.  Wśród uczniów zapanowała ogromna radość , kiedy do drzwi klasy zapukał Mikołaj. Wszyscy chcieli przytulić się do niego, porozmawiać z nim chociaż  przez chwilę. W dowód wdzięczności za odwiedziny i wspaniałe prezenty, dzieci obdarowały staruszka samodzielnie wykonanym rysunkami i zaśpiewały gościowi piosenkę.  Nie zabrakło sesji zdjęciowej, bo każdy chciał mieć pamiątkę ze spotkania z Mikołajem.


Sukces Łukowianek na turnieju w Kielcach

Dziewczęta z klasy piątej – rocznik 2004 prowadzone przez p. Jolantę Suchodolską w dniach 4-6.12.2015 r. wzięły udział w XVI Ogólnopolskim Mikołajkowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w Kielcach. Dziewczęta z łukowskiej „Jedynki” już po raz drugi w swojej krótkiej karierze bez większego problemu sięgnęły po najwyższe trofeum. Zdobywając I miejsce w turnieju odebrały puchar z rąk Prezydenta Miasta Kielce p. Wojciecha Lubawskiego.  

W trzydniowych zmaganiach w tej kategorii wiekowej walczyło 10 zespołów dziewcząt, podzielonych na dwie grupy. Mecze w fazie grupowej wypadły po myśli  Łukowianek. O sukcesie zdecydowały mecze z MTS ŻORY I (15 : 5), MKS OCHOTA WARSZAWA (25 : 2), SP 32 KIELCE (24 : 8), ZUKS MUTKA ZIELONKA (17 : 8). Zawodniczki z Łukowa korzystny wynik uzyskały również w meczu finałowym z SKS KUSY KRAKÓW (21 : 9). W całym turnieju były zespołem dominującym. Grały ambitnie, dojrzale w obronie, konsekwentnie budując przewagę.

Najwyższe wyróżnienie i tytuł Króla Strzelców odebrała Martyna Wolny – 33 bramki. Najlepszą zawodniczką w drużynie została Nadia Sujka. Na duże wyróżnienie zasłużyła także bramkarka Gabrysia Sygnowska. Skuteczną grą popisały się zawodniczki z pola Kasia Łukasik, Kinga Kamińska. Pomimo, że organizatorzy turnieju nie przewidzieli medali to i tak radość ze zwycięstwa była ogromna.

Dziewczęta wystąpiły w składzie: Gabrysia Sygnowska BR /Gabi/, Dominika Gajo /Domcia/, Laura Goleń, Kinga Kamińska /Kinia/, Katarzyna Łukasik /Kati/, Matylda Łukaszewska /Mati/, Weronika Mączyńska /Wera/, Karolina Nowak /Karolek/, Laura Rudź, Nadia Sujka, Emilia Śledź /Emcia/, Martyna Wolny /Marta/, Natalia Zdunek /Natka/.


MIKOŁAJKOWY  TURNIEJ  PIŁKI  RĘCZNEJ – Kielce-  4.12- 6.12.2015r.

W dniach 4-6.12.2015r. odbył się w Kielcach  Mikołajkowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i chłopców. W tej imprezie sportowej wzięły udział dziewczęta z VI klas naszej szkoły w składzie: Alikowska Weronika, Biernacka Urszula, Ciężka Aleksandra, Frąc Weronika, Kacprzak Patrycja, Kalińska Natalia, Mokicka Natalia, Piesio Paula, Rosa Kinga, Sosnowska Wiktoria, Tomasiewicz Martyna, Trochimowska Maja, Wasak Paula, Zarzycka Marta, Mazur Weronika. W tej kategorii wiekowej zgłosiło się aż 15 drużyn z całej Polski a nasz zespół wywalczył wysokie II miejsce.

Nasze zawodniczki wygrały 7 z ośmiu meczów – z „Orlęta” Bilcza - 21:6, Mutka Zielonka -16:6, MOS Opole - 15:5, Olimpia Końskie - 14:5, Kusy Kielce - 14;4, SKS Kusy Kraków - 15:10, Sprinter Lublin - 14:12. W ostatnim meczu łukowianki zostały pokonane przez najlepszy zespół turnieju - SP 32 Kielce 2:7.

O skuteczności w grze dziewcząt świadczy największa ilość rzuconych bramek- aż 111 oraz „król strzelców”- Natalia Kalińska- 44 bramki. Wyróżnienie otrzymała również Marta Zarzycka, jako najlepsza zawodniczka i bramkarka w drużynie.

GRATULUJEMY!!!


Czary, mary i super zabawa…

Tradycyjnie już, pod koniec listopada, w naszej szkole odbyły się Andrzejki. W tym roku szczególnie magiczne były one w klasie II c. Wszystko to za sprawą wróżek w spiczastych kapeluszach, przepowiedni i wróżb, które przy pomocy rodziców zorganizowała dla swoich wychowanków p. Elżbieta Świerczewska. Dzieci zachwycone zarówno wystrojem sali lekcyjnej, „opanowanej” przez duszki i dynie, jak też i różnorodnymi zabawami andrzejkowymi bawiły się wspaniale. Lanie wosku, wróżby z ustawianiem butów, jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku to tylko niektóre  z  przygotowanych dla dzieci atrakcji. Czas nimi wypełniony szybko upłynął, ale wspomnienia z tej super imprezy pozostaną w pamięci wszystkich  na długo…


W listopadzie odbył się „SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI KSIĘDZA GRZEGORZA PIRAMOWICZA”.

Organizatorkami były panie: Anna Malon i Katarzyna Mikulska.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas trzecich, którzy wykazali się dużą wiedzą na temat patrona naszej szkoły.

I miejsce zajęła Kinga Niedziółka z kl. III B (wych. p. Anna Pudełek),

II miejsce zdobyła Kinga Maruszewska z kl. III C (wych. p. Elżbieta Rodak), zaś

III miejsce wywalczyła Karolina Sierociuk z kl. III E (wych. p. Barbara Ponikowska). 

Uczennice te otrzymały pamiątkowe dyplomy podczas uroczystej akademii z okazji Święta Szkoły.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Pasmo sukcesów naszych utalentowanych recytatorów!

We wtorek 1 grudnia 2015 roku  w Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się XV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ks. Jana Twardowskiego „Uśmiech Pana Boga”.

Po wysłuchaniu 66 recytatorów i obejrzeniu 5 monodramów komisja postanowiła: nagrodzić:

w kategorii klas  I – III

W tej kategorii wiekowej wyróżnione zostały:

W kategorii klas IV – VI wyróżniono:

Gratulujemy!                    więcej zdjęć w galerii


Reklamujemy bibliotekę szkolną


Biblioteka szkolna była organizatorem konkursu plastycznego pt.:
„Reklamujemy bibliotekę szkolną”. Jego cel to promocja biblioteki szkolnej, zachęcanie do czytania oraz rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów.  Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury wyróżniło najciekawsze prace:
I miejsce: Martyna Czerepińska z klasy VI c
...czytaj więcej

Mamy laureatów

W czwartek 26 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbył się 19 Jesienny Konkurs Recytatorski  „Świat jest teatrem”.

Naszą szkołę reprezentowali  Maciek Radomyski uczeń klasy IId – instruktor p. Ewa Dąbrowska oraz  Julia Stolarczyk z klasy VId – instruktor p. Ewa Szymańska.    

Nasi recytatorzy znaleźli się oczywiście w grupie  finalistów.

14 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie  odbędzie się Koncert Laureatów oraz  uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. 

Cieszymy się z sukcesu i gratulujemy.

zdjęcia z konkursu w galerii

 


XI  WOJEWÓDZKI  KONKURS  PIOSENKI  ”PREZENTACJE 2015”

Konkurs  zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury odbył się 26 listopada w Międzyrzecu Podlaskim.  Po wstępnych eliminacjach (na podstawie nadesłanej płyty demo) do konkursu zakwalifikowana została uczennica naszej szkoły Gabriela Łukasik. Tym razem musiała się ona zmierzyć z  arcytrudnym wyzwaniem  - start w kategorii klas I-VI. Oznacza to, że będąc uczennicą klasy II, rywalizowała m.in. z uczennicami z klasy VI. Po przesłuchaniu 24 uczestników szkół podstawowych Jury przyznało Gabrysi III miejsce. Oprócz dyplomu, zainkasowała nagrodę pieniężną 200 złotych. Opiekunem artystycznym Gabrysi jest p. Przemysław Oskroba.       GRATULUJEMY!

    


„Jedzmy zdrowo – kolorowo” ciekawe zajęcia świetlicowe

Jesień niesie ze sobą obfitość owoców i warzyw. To dobra pora , aby mówić o zdrowym odżywianiu. 19 listopada dzieci ze świetlicy przy ul. Stasia i Nel czekał ciekawy poranek. W tym dniu na zajęciach świetlicowych rozmawiano o owocach krajowych i zagranicznych. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało: „Żyjmy zdrowo!”. Następnie rozpoznawały owoce po kształcie, smaku i zapachu. Był też czas na wesołe zabawy. Na koniec było coś co lubi wielu uczniów – praca plastyczna. Zajęcia prowadziła pani Aniela Goławska.


więcej zdjęć w galerii


Święto Szkoły

27  listopada w 280 rocznicę urodzin ks. Grzegorza Piramowicza społeczność całej naszej szkoły obchodziła Święto Szkoły. Podczas uroczystego apelu dyrektor Karol Ciołek wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom oraz dyplomy laureatom konkursu o patronie szkoły. Uczniowie zaprezentowali scenki z życia szkoły, pantomimę oraz wystąpiły zespoły taneczne.

 zdjęcia z apelu w galerii


Wojewódzkie Igrzyska w Badmintonie

W dniu 17.11.2015r. w Zamościu odbył się finał Wojewódzkich Igrzysk w Badmintonie dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z VI klasy sportowej: Wiktoria Sosnowska, Natalia Kalińska, Dominik Grudzień i Bartosz Kędzierski. Awans do finału wywalczyli na zawodach powiatowych, zajmując I miejsce.

W Zamościu spotkali się najlepsi sportowcy w tej dyscyplinie. Po zaciętych pojedynkach, zarówno dziewczęta jak i chłopcy zostali sklasyfikowani na 7 miejscu.

Gratulujemy wyników!

 


XXIII Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości

W dniu 11.11.2015r. z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie oraz Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Nasz Region” w Łukowie zorganizowali XXIII Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków.

Do zawodów zgłoszono 767 zawodniczek i zawodników. Ponad setka dzieci  z oddziałów przedszkolnych i szkoły podstawowej reprezentowały nasz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łukowie.

W klasyfikacji zespołowej nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce.


Dinozaury w szkole

18 listopada dzieci z klas pierwszych, zerówek i przedszkola nr6 uczestniczyły w spotkaniu  pt. „Śladami dinozaurów”. Obejrzały prezentację multimedialną, rozpoznawały dinozaury, oglądały repliki rogów, kolców, zębów, szponów, jajo i embrion dinozaura, zobaczyły także krótki film w 3D. Największa niespodzianka była na koniec, kiedy to każde dziecko mogło pogłaskać i przytulić się do interaktywnego dinozaura.


KONKURS „ŁUKÓW - MOJE MIASTO”

W październiku odbył się szkolny  konkurs plastyczny pt. „Łuków -moje miasto”. Wzięli  w nim udział chętni  uczniowie z klas I-III. Organizatorkami konkursu były : Marzena Jastrzębska i Barbara Zaniewicz. Wpłynęło 198 prac.  I miejsce wśród uczniów klas pierwszych zajęła praca Amelii Brewczyńskiej z klasy Ig, wśród uczniów klas drugich pierwsze miejsce zajęła Weronika Duda z klasy IIg, a spośród uczniów trzecich klas- pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy IIIf Dominika Kondracka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Pokonkursowa wystawa prac znajduje się w budynku przy ul. Stasia i Nel. Zapraszamy do oglądania.


„Książki naszych marzeń”

Miło nam poinformować, że szkoła nasza otrzymała dofinansowanie w kwocie 2713 zł w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Program realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Przede wszystkim umożliwi on zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Program przewiduje także organizację dodatkowych atrakcji czytelniczych dla dzieci, do udziału w których serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

Program „Książki naszych marzeń” poprzedził Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020, w którym nasza szkoła będzie uczestniczyć.


 ,,SZKOŁA  SPORTOWYCH  TALENTÓW”

Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji programu  ,,SZKOŁA  SPORTOWYCH  TALENTÓW”. Program będzie realizowany przez kilka miesięcy i zaangażuje do pracy wielu nauczycieli i wychowawców oraz przede wszystkim rzesze uczniów.

Program ma na celu propagowanie sportu, wiedzy o sporcie, zdrowego trybu życia oraz pobudzenie aktywności ruchowej wszystkich uczniów.


Wizyta w Muzeum Regionalnym

Uczniowie kl. I C wraz z wychowawczynią odwiedzili Muzeum Regionalne w Łukowie. Obejrzeli tam kilka wystaw, jednak największym zainteresowaniem dzieci cieszyła się wystawa „ Sztuki Ludowej”. Pierwszaki z uwagą wysłuchały opowieści pani przewodnik     o dawnych czasach: rodzajach wykonywanych prac, zwyczajach i tradycjach. Dzieci poznały przybory codziennego użytku, jakimi kiedyś posługiwali się ludzie. Miały okazję zobaczyć,  zabawki, którymi bawiły się niegdyś maluchy i łóżeczka, w jakich spały. Uwagę dzieci przykuł kącik modlitwy , będący najważniejszym miejscem każdego domu. Chłopcom szczególnie spodobały się przyrządy samodzielnie wykonywane przez rolników, w celu ułatwienia pracy na polu i koło domu. Uczniowie mieli jeszcze okazję obejrzeć  wystawę rzeźb i  portrety twórców tych dzieł. Poza tym oglądały wyróżnione w konkursie plastycznym prace  swoich starszych kolegów, zafascynowanych twórczością H.Sienkiewicza. Na koniec dzieci poprosiły o możliwość obejrzenia amonitów. Atrakcja ta była dopełnieniem pozytywnych wrażeń z wizyty w Muzeum.

                                                 Dorota Oskroba


Weronika Wierzchowska uczennica klasy I została laureatką XVI Ogólnopolskiego Festiwalu "Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka"

W dniach 7 – 8 listopada 2015 r. młodziutka  solistka naszej szkoły ze Szkolnego Studia Piosenki wzięła  udział w finale XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” w Krakowie.  Przesłuchania finałowe odbyły się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Weronika śpiewała w kategorii I do lat 7. W tej kategorii uczestniczyło 20 dzieci. Swoim wdziękiem i głosem wyróżniała się na tle innych wokalistów.

Podczas koncertu galowego za piękne wykonanie piosenki „ Różowy tulipan” otrzymała II MIEJSCE i statuetkę festiwalu.

Ponadto w  nagrodę otrzymała  profesjonalny mikrofon, pluszową maskotkę oraz oczywiście dyplom. Protokół Jury można zobaczyć na stronie http://festiwal-jw.pl/article.php?catid=22&subcat=116&article=99&menucatid=22#article

Przy okazji wizyty w Krakowie Weronika miała okazję zobaczyć Wawel, wawelskiego smoka, Stare Miasto, Kościół Mariacki i Sukiennice, gdzie zakupiła sobie pamiątkę.  więcej zdjęć w galerii

                                                                 Weronice Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Wojewódzkim Konkursie  Piosenki JESIENNE NUTKI 2015

Piątek  13 listopada 2015 okazał się szczęśliwym dniem dla naszych wokalistów ze Szkolnego Studia Piosenki.

Zdobyli czołowe miejsca w  Wojewódzkim Konkursie  Piosenki JESIENNE NUTKI 2015 pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Droga do sukcesu nie była jednak taka łatwa.

Aby wziąć udział w konkursie należało najpierw przygotować dwie piosenki i nagrać je na płytę. Kolejnym krokiem było oczywiście wysłanie płyty do organizatorów.  Jury przesłuchało nagrania i 7 listopada opublikowano wyniki pierwszego etapu. Do drugiego etapu zakwalifikował się Mikołaj Gajowy, Weronika Wierzchowska i Julia Stolarczyk.

II etap konkursu odbył się 13 listopada 2015r. w Domu Kultury LSM w Lublinie. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców wokaliści wzięli udział w zajęciach aktywnego muzykowania, natomiast instruktorzy udali się na rozmowę z jury.

O godzinie 16.30 odbył się koncert galowy.

JULIA STOLARCZYK zdobyła II MIEJSCE otrzymując statuetkę SREBRNY KASZTAN

MIKOŁAJ GAJOWY zdobył III MIEJSCE otrzymując statuetkę BRĄZOWY  KASZTAN

                                                                                                                               Gratulujemy!

zdjęcia w galerii


No to jedziemy do Lublina !

19 Jesienny Konkurs Recytatorski "Świat jest teatrem"

W dniu 10 listopada 2015r w Sali Widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury  odbyły się Eliminacje Powiatowe 19 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Świat jest teatrem”.

Nominację do Turnieju Wojewódzkiego zdobył  uczeń naszej szkoły Maciej Radomyski z  klasy IId – instruktor p.  Ewa Dąbrowska.

Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy Ig  Wojciech Cabaj – instruktor p. Marzena Jastrzębska.

         Gratulujemy i życzymy sukcesów w Lublinie.

zdjęcia w galerii


Spotkanie z historią Łukowa w tle

Dziewiątego listopada miało miejsce ciekawe wydarzenie. Uczniowie klas II i III spotkali się z Panem Ryszardem Grafikiem. Szacownemu Gościowi towarzyszyła Małżonka.

Pan Grafik przybliżył dzieciom postaci dawnych mieszkańców Łukowa, znanych z nazw ulic czy osiedli naszego miasta. I tak  słuchacze dowiedzieli się o  tragicznych dziejach rodziny Szlendaków, o zasłużonych dla naszego miasta rodzinach Kiernickich czy Chącińskich. Dzieci słuchały z uwagą, choć treści nie były dla nich łatwe. Na zakończenie uczniowie podziękowali Gościom gromkimi brawami. Kilka klas otrzymało obietnicę, że pan Grafik wybierze się z nimi na nasz łukowski cmentarz, aby pokazać miejsca spoczynku tych wspaniałych obywateli naszego miasta, z których możemy być dumni. Spotkanie zorganizowały panie Hanna Wiącek i Barbara Czubaszek.


Spotkanie z ratownikami medycznymi

26.10.2015 w Zespole Szkolno -Przedszkolnym na ul. Stasia i Nel, odbyło się spotkanie dzieci z kl. I z ratownikami medycznymi. Panowie reprezentowali  " Ratownictwo EDU-MED" i przyjechali specjalnie z Warszawy, na zaproszenie pań Doroty Oskroby i Katarzyny Mikulskiej. Po zapoznaniu dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy, panowie zaprezentowali najpierw samodzielnie, potem przy pomocy fantomów, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem
wysłuchały wszystkich wskazówek, następnie same pod opieką fachowców ćwiczyły metody ratowania życia. Nad sprawnym przebiegiem "lekcji" czuwali ratownicy. Kiedy zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej zostały opanowane, dzieci mogły obejrzeć karetkę pogotowia. Każdy uczeń miał okazję zobaczyć jak wyposażony jest ten pojazd. Dodatkową atrakcją była możliwość wysłuchania sygnału alarmowego wydawanego przez ambulans.


XVI Ogólnopolski  Festiwal  Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”

W niedzielę 18 października  2015r. w sali widowiskowej  Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje do festiwalu, w którym uczestniczyli nasi utalentowani  wokalnie uczniowie. Jury oceniało ich walory głosowe, właściwy dobór piosenek do wieku, interpretację, muzykalność, wyczucie rytmu oraz ogólny wyraz artystyczny.  Jury w składzie:  Jan Wojdak & „ Wawele” – przewodniczący, Małgorzata  Kaczmarek - redaktor muzyczny, członek  rady programowej TVP Kielce i Dariusz Turecki – redaktor muzyczny Polskiego Radia Lublin, postanowiło zakwalifikować do dalszego etapu  12 uczestników, w tym naszych wokalistów: Weronikę Wierzchowską, Gabrysię Łukasik, Dominikę Piros  i Julię Stolarczyk.
 Na Koncert Finałowy dziewczęta pojadą do Krakowa,  w dniach 6-8 listopada 2015r.

                                                                             Solistom gratulujemy i życzymy sukcesów w Krakowie!


Gabrysia Łukasik- najlepszy debiut 2015

W czasie dwóch dni  IV KONKURSU PIOSENKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „D E B I U T” 2015 w Siedlcach przesłuchano rekordową liczbę, bo aż 111 wykonawców. O dużym zasięgu i wysokim poziomie rywalizacji może świadczyć fakt, że stanęli do niej soliści z tak dalekich zakątków Polski, jak Suwałki czy Hajnówka.

I miejsce w tym konkursie,  w kategorii szkoły podstawowe kl. I-III, zajęła uczennica klasy IIc naszej szkoły Gabriela Łukasik (opiekun Przemysław Oskroba). Koncert laureatów odbędzie się 29 PAŹDZIERNIKA 2015 roku o  godz.18.00  w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.  Zwyciężczyni gratulujemy i czekamy na  dalsze muzyczne sukcesy.


Wojewódzkie indywidualne biegi przełajowe dziewcząt i chłopców

W środę 7 października w Adamowie odbyły się wojewódzkie indywidualne biegi przełajowe dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowało ponad 50 uczniów z klas IV, V i VI. Uczniowie wzięli udział w sześciu biegach. W każdym biegu startowała ponad setka zawodników.

Najlepsze wyniki jakie osiągnęli nasi sportowcy:

Rocznik 2005

Rocznik 2004

Rocznik 2003

W klasyfikacji drużynowej dziewczęta z naszej szkoły zajęły 5-6 (ex aequo) miejsce w województwie, natomiast chłopcy 2-3 (ex aequo) miejsce.


Powiatowe sztafety przełajowe

29.09.2015 roku w Adamowie odbyły się powiatowe sztafety przełajowe, pierwsze zawody z cyklu Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Chłopcy mieli do przebiegnięcia 8x1000 m, natomiast dziewczęta 8x 800 m. Naszą szkołę reprezentowała jedna sztafeta chłopców oraz dwie sztafety dziewcząt. Dziewczęta z klas VI zajęły 5 miejsce, natomiast dziewczęta z klas V biegły treningowo, czyli poza konkursem. Chłopcy zajęli I miejsce i awansowali na zawody rejonowe.

Zawody rejonowe odbyły się także w Adamowie 9 października. Chłopcom i tym razem udało się dobrze pobiec. Zajęli II miejsce i uzyskali awans na zawody wojewódzkie.

Wojewódzkie sztafety przełajowe odbyły się 20 października w Lubartowie. Młodzi sportowcy z naszej szkoły w składzie: Michał Dobroch, Dominik Grudzień, Mikołaj Samujło, Michał Karwowski, Szymon Suchodolski, Bartosz Kędzierski, Konrad Kania, Albert Krukow, Michał Kudlak dali z siebie wszystko i zdobyli wysokie III miejsce. Na tych zawodach nieobecny z powodu choroby był Jakub Rożen. Podziękowania należą się także Michałowi Ochnio i Mikołajowi Praczowi, którzy wspomagali sztafetę na zawodach powiatowych.


Program Insta.Ling

   Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do V Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół. Insta.Ling to strona WWW do skutecznej nauki słówek z języka angielskiego. Insta.Ling wspiera naukę nie tylko języka angielskiego, ale również niemieckiego, hiszpańskiego i ortografii polskiej.

Insta.Ling jest:

 • systemem do nauki nowych słówek
 • systemem do utrwalania słówek
 • systemem do kontroli systematyczności pracy ucznia
 • systemem do śledzenia postępów ucznia ...czytaj więcej

Zachęcamy uczniów do systematycznej pracy, a tych, którzy jeszcze nie przystąpili do dołączenia. Rodziców prosimy o wspieranie swoich dzieci i przypominanie o wykonywaniu sesji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie instaling.pl.


Dzień Edukacji Narodowej

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaskoczyli nauczycieli  niespodzianką. Uczniowie klasy VIc z pomocą jednej z mam, przygotowali słodki poczęstunek dla przedstawicieli szkoły https://goo.gl/photos/XyBJJK2n7dZcFpPj7. Na gazetce szkolnej pojawił się piękny plakat z życzeniami. Z tej okazji pragniemy raz jeszcze złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom Oświaty i życzyć, aby wszystkie chwile spędzone w szkole z uczniami należały do przyjemnych.
Samorząd Uczniowski

Zdjęcia z apelu


Ciekawe zajęcia w świetlicy

Świetlica przy ul. Stasia i Nel pracuje „pełną parą”. W środę 7 października miały miejsce ciekawe zajęcia. Dzieci nazywały zwierzęta, dzieliły je na domowe (hodowlane) i dzikie, rozwiązywały zagadki.

Następnie pokonywały tor przeszkód i karmiły pieski papierowymi kostkami, wykonując przy tym ćwiczenia oddechowe. Najwięcej frajdy przyniosło lepienie jeży z masy solnej i ozdabianie ich różnymi materiałami. Prace były bardzo udane, przy tej okazji dzieci przyswoiły sobie budowę ssaka, jakim jest jeż. Wszyscy bawili się bardzo wesoło, w zajęciach brało udział początkowo ośmioro sześcio-i siedmiolatków. W trakcie zajęć dochodzące dzieci włączały się do zabawy. Zajęcia prowadziła pani Wioletta Izdebska –nauczyciel świetlicy.


więcej zdjęć w galerii


Wspomnienia z wycieczki

Dzień Chłopaka był dla wielu niezapomniany, w tym dla klas IId i VIc, które 30 września, w piękny jesienny dzień wybrały się na wycieczkę w rodzinne strony Henryka Sienkiewicza. Odwiedziliśmy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, kopiec poświęcony autorowi. Następnie udaliśmy się do Woli Gułowskiej, gdzie z zaciekawieniem wysłuchaliśmy wspaniałej lekcji historii w Muzeum Czynu Bojowego im. gen.F.Kleeberga. Złożyliśmy też kwiaty i zapaliliśmy znicze na cmentarzu wojennym w Kocku. wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem.    Zdjęcia z wycieczki

Konkurs "Dary jesieni"

W dniu 15 października 2015r. w naszej szkole odbył się konkurs pt "Dary jesieni". Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas IV - VI, prace były bardzo pomysłowe i pięknie wykonane.

Konkurs wygrała Patrycja Kacprzak z klasy VI e, drugie miejsce zajęła Karnelia Rodak z klasy IV d, a trzecie  - Natalia Wójcik z klasy VI d.


więcej zdjęć w galerii


Warsztaty rzeźbiarskie w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

We wtorek 6 października klasa IId wzięła udział w warsztatach rzeźbiarskich prowadzonych przez twórców ludowych - rzeźbiarzy p. Mieczysława Czaję oraz p. Piotra Czubaszka w Muzeum Ziemi Łukowskiej

Dzieci mogły spróbować swoich sił w posługiwaniu się dłutem, poznały różne rodzaje rzeźb, miały też okazję do obejrzenia wystaw muzealnych.

Zajęcia były bardzo ciekawe, a na pamiątkę dzieci zabrały do szkoły własnoręcznie wykonaną rzeźbę.

Ewa Dąbrowska


Konkurs czytelniczy „Moi przyjaciele z Bullerbyn”

Dnia 7 października 2015r. reprezentanci klas trzecich wzięli udział w Międzyklasowym Konkursie Czytelniczym pt. „Moi przyjaciele z Bullerbyn” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania twórczością Astrid Lindgren oraz stworzenie możliwości odnoszenia sukcesów miłośnikom książek. Konkursowi towarzyszyła wystawka książek Astrid Lindgren oraz gazetka o życiu i twórczości autorki.

Dzieci z Bullerbyn” to książka do której, niezależnie od wieku, się powraca. Pełna ciepła i niebanalnego humoru, przedstawia szczęśliwe i pełne przygód dzieciństwo mieszkańców małej wioski, stanowi piękną opowieść o dzieciństwie, marzeniach i beztrosce. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie konkursem było duże, co zostało potwierdzone bardzo wysokim i wyrównanym poziomem wiedzy wszystkich uczestników.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce - drużyna klasy IIIB, w składzie: Karolina Szczygielska i Kinga Białowąs

II miejsce - drużyna klasy IIIf – Karolina Jasińska i Karol Kojtych

III miejsce – drużyna klasy IIIa – Amelia Biernacka i Martyna Koper.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Gratulujemy!

Organizatorzy: Małgorzata Jezierska, Elżbieta Kozakiewicz


XI Konkurs Piosenki Patriotycznej

30 września 2015r w Kocku odbył się XI Konkurs Piosenki Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny pełna”. Udział wzięli uczniowie naszej szkoły Julia Stolarczyk, Mikołaj Gajowy i Marta Wardak. Jury po wysłuchaniu 26 prezentacji w kategorii szkół podstawowych postanowiło przyznać naszym wokalistom:
I miejsce – Złota Viktoria  - Julia Stolarczyk
Wyróżnienie  - Mikołaj Gajowy

W sobotę 3 października w ramach obchodów 76. rocznicy Bitwy pod Kockiem w hali widowiskowo-sportowej odbył się koncert laureatów.  Po występie 13 nagrodzonych i wyróżnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów  z trzech województw ufundowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Dom Kultury nagrody rzeczowe oraz dyplomy i statuetki wręczyli laureatom płk. Michał Rohde (prawnuk generała Franciszka Kleeberga) i burmistrz Kocka Tomasz Futera.

                                                                     Gratulujemy!

        


Letnie Mistrzostwa Łukowa Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Szachach

23 września w sali konferencyjnej im. Jana Pawła II Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Łukowie odbyły się Letnie Mistrzostwa Łukowa Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Szachach. Naszą szkołę reprezentowało sześciu chłopców: Sebastian Baniak, Jakub Dybciak, Maciej Smyk, Mateusz Sulej, Michał Wiśniewski, Marcel Zakrzewski.

Każdy z naszych młodych szachistów rozegrał dziewięć partii. Najwięcej zwycięstw odniósł Sebastian Baniak i zdobył dla drużyny 6 punktów. Tuż za nim z 5 punktami był Mateusz Sulej. Ostatecznie chłopcy zajęli III miejsce za co otrzymali medale i puchar.


Spotkanie z policjantkami

W  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukowie odbyło się spotkanie pierwszoklasistów z policjantkami. Panie przybyły do szkoły na zaproszenie wychowawczyń: Doroty Oskroby i Katarzyny Mikulskiej. Celem odwiedzin policjantek było przekazanie uczniom wiedzy na temat zasad bezpiecznego poruszania się po jezdni i  chodniku. Spotkanie śmiało można nazwać podsumowaniem całotygodniowych zajęć prowadzonych w klasach na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy i konkursy, podczas których dzieci mogły wykazać się zdobytymi wiadomościami. Podczas spotkania każdemu towarzyszył dobry humor. W ramach podziękowania za przybycie  do placówki dzieci obdarzyły panie medalami i zaśpiewały piosenki.  Pani dyrektor wręczyła policjantkom  dyplomy uznania i złożyła wyrazy wdzięczności za udział w akcji.  Wszystkim uczestnikom bardzo podobało się spotkanie.


Wspomnienia z wakacji - obóz sportowy w Ostródzie

W dniach 19.08.- 28.08.2015r. dzieci z klas sportowych przebywały na obozie sportowo- rekreacyjnym w OSTRÓDZIE.

 Celem obozu było przygotowanie zawodników do sezonu  2015/2016. Program pobytu obejmował codzienne zajęcia treningowe, odpoczynek na plaży i kąpiele w Jeziorze Drwęckim.

 Po przyjeździe uczestnicy zostali zakwaterowani w domkach- 4 i 5 osobowych z łazienkami . Jedzenie było smaczne i zdrowe, dostosowane do potrzeb żywieniowych sportowców i z pewnością zaspokoiło apetyt nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

W trakcie trwania obozu dzieci brały udział w różnego rodzaju zajęciach sportowych organizowanych na hali sportowej, boiskach „Orlika” a także na boiskach do siatkówki plażowej. Do dyspozycji obozowiczów udostępniono również kajaki, na których większość dopiero uczyła się pływać. Po wyczerpujących treningach dzieci odpoczywały na plaży, zażywając również kąpieli w jeziorze. Ponadto zorganizowano uczestnikom wyjście do aquaparku w Ostródzie a także do kręgielni. Wieczorami odbywały się zajęcia rekreacyjne i kulturalne takie jak: ognisko, dyskoteka oraz gry i zabawy.

Postawione cele obozu zostały osiągnięte a program zrealizowany. Mamy nadzieje, że praca treningowa wykonana podczas zgrupowania zaowocuje sukcesami w rywalizacji w nadchodzącym Roku Szkolnym.

 

 

 


   


STRONA GŁÓWNA | O SZKOLE | GALERIA | DOKUMENTY | OSIĄGNIĘCIA | KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE | SPORT | SAMORZĄD UCZNIOWSKI | AKTUALNOŚCI | DLA NAUCZYCIELI | DLA UCZNIÓW | DLA RODZICÓW | PRZETARGI | ARCHIWUM | KONTAKT