Biblioteka MCI Zbiory Polecamy Nowości Lektury 

 

 

                               


BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA:


Wirtualne zwiedzanie:

POLSKA

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Panorama daje możliwość spaceru po dziedzińcu, kaplicy, oraz pałacu, gdzie w każdym pomieszczeniu możemy z bliska obejrzeć obiekty muzealne.

Obejrzyj szesnaście animowanych filmów i dowiedz się, jakie były losy Teatru Wielkiego na przestrzeni wieków. Spacer wirtualny "Być Wielkim" - to obszerny, wielowątkowy i interdyscyplinarny projekt obejmujący historię, architekturę i sztukę, wykorzystujący między innymi historyczne materiały ikonograficzne.

Zamek Królewski jako jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy to obowiązkowy punkt każdej turystycznej wycieczki, a zatem i wirtualnych eksploracji. Przechodzenie z Sali Wielkiej do Tronowej, a z Tronowej do Sypialnej i podziwianie mijanych eksponatów i wyposażenia, może okazać się prawdziwą przyjemnością.

Wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej.

Wybierz się na wirtualny spacer po warszawskiej Filharmonii Narodowej. Odkryj przestrzenie i miejsca na co dzień niedostępne!

Kopalnia Soli w Wieliczce, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udostępniła Trasę Muzealną Muzeum Żup Krakowskich - znajdziesz podziemne tu komory, w których znajdują się obiekty muzealne, a wszystko w niezwykłym otoczeniu solnych rzeźb.

Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Rynek Główny, Wawel, oraz wiele innych atrakcji charakterystycznych dla Krakowa można zobaczyć dzięki dostępnej panoramie.

To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji i instytucji kulturalnych w stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w 2004 roku, dokumentuje bardzo ważną część historii przy wykorzystaniu ponad 1 tys. eksponatów i 1,5 tys. archiwalnych fotografii i filmów. Za pomocą zdjęć i multimediów w niezwykły sposób odtworzono atmosferę powstańczej stolicy. 

Teraz polska placówka zachęca do wirtualnego zwiedzania. Co więcej, od 16 marca, Muzeum Powstania Warszawskiego na swoim oficjalnym Facebooku będzie emitować dwa bloki tematyczne lekcji historii: poranny, który skierowany będzie do dzieci oraz popołudniowy - przeznaczony dla studentów i dorosłych.

Wirtualny Spacer po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte poświęcony jest historii bohaterskiej obrony półwyspu. Został on wzbogacony o mapy, archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania ich wcześniej niepublikowanych wspomnień. Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców. Ciekawą opcją możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki i jej dalszego przesłania lub udostępnienia. W historycznej prezentacji wykorzystano m.in. zasoby Muzeum II Wojny Światowej, Archiwum Państwowego w Gdańsku czy też Muzeum Stutthof w Sztutowie. Zachęcamy do przejścia wszystkich możliwych ścieżek zwiedzania.

W ramach wirtualnego spaceru możemy zobaczyć m.in. obiekty historyczne, ruiny kaplicy pobitewnej, pole bitewne, pomniki, chorągwie polskie, oraz dowiedzieć się, ile czasu zostało do corocznej inscenizacji bitwy.

zaprasza na wirtualny spacer po wystawie „Warszawa, Warsze”. Dzięki technologii Street View możemy przenieść się do świata przedwojennej żydowskiej Warszawy: zwiedzić miasto i poznać społeczność żydowską, która je kształtowała.

ŚWIAT

Luwr (Musée du Louvre) to jedno z największych muzeów na świecie, a zarazem najczęściej odwiedzany tego typu obiekt na świecie. Cały kompleks ma powierzchnię ponad 60 tys. m2 i obejmuje zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki - od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX. Wśród najwybitniejszych dzieł znajdziemy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lis Leonarda da Vinci. Wszyscy wielbiciele sztuki powinni koniecznie wybrać się na wirtualny spacer po tym wyjątkowym miejscu. 

To jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej położone w centrum Londynu. Szczyci się ogromną kolekcją muzealną liczącą aż...8 milionów eksponatów! Ten niezwykły obiekt prezentuje dzieje ludzkości od jej początków aż do współczesności. Do najważniejszych eksponatów Brytyjskiego Muzeum należą m.in. mumie egipskie, statuy faraona Sesotrisa III, marmury z ateńskiego Partenonu, reliefy z Niniwy oraz szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci.

Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum w Amsterdamie to aż 80 galerii z licznymi dziełami i eksponatami prezentującymi historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii. Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko dzieła malarskie, lecz również grafiki, rzeźba i rękodzieło. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV-XIX wieku.

Teatr-muzeum Salvadora Dali znajduje się w miasteczku Figueres, w Katalonii. Miejsce to zasłynęło nie tylko dzięki bogatej kolekcji słynnego surrealisty, ale również za sprawą charakterystycznego budynku. Fasada muzeum ozdobiona jest... ogromnymi jajkami. Obiekt gromadzi obecnie niemal 360 prac Dalego, za sprawą których stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. 

To słynna galeria sztuki, która powstała w 1937 roku. Zbiory National Gallery of Art opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. W ramach wirtualnego spaceru muzeum daje możliwość zwiedzenia dwóch wystaw (za pośrednictwem Google). Pierwsza dotyczy amerykańskiej mody z lat 1740–1895. Druga jest zbiorem prac holenderskiego malarza barokowego, Johannesa Vermeera.

To niezwykłe muzeum znajduje się w stolicy Norwegii. Obiekt, jak sama nazwa wskazuje, gromadzi i opracowuje zbiory dzieł norweskiego malarza Edvarda Muncha. Twórczość Muncha oddziaływała bardzo silnie na malarstwo europejskie początku XX wieku, będąc jednym z głównych źródeł ekspresjonizmu.

Muzeum znajduje się w stolicy Hiszpanii, Madrycie, i poświęcone jest przede wszystkim sztuce hiszpańskiej. Można zobaczyć wybitne dzieła m.in. Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miró. W budynkach muzeum znajduje się także biblioteka artystyczna, której kolekcja liczy ponad 100 tysięcy książek, 3,500 nagrań dźwiękowych i prawie 1000 nagrań wizualnych.

Anna Ciołek


Złota Lista Książek” ,”Przewodnik po Dobrych Książkach”

to rodzaj kanonu lektur do czytania dzieciom opracowany przez Fundację ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” i podzielonego na kategorie wiekowe.

Umieszczone są tam książki, które uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań - życzliwości, uczciwości, mądrości czy odwagi. Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista oraz www.rodzinneczytanie.pl


Świat książek Astrid Lindgren  

Astrid Lindgren to wybitna szwedzka pisarka. Napisała około 30 powieści dla dzieci. Zostały one przetłumaczone na ponad 50 języków. Można więc powiedzieć, że jest znana i lubiana przez dzieci na całym świecie. Każda jej książka była przyjmowana przez małych czytelników z radością i entuzjazmem.

W bibliotece szkolnej znajdują się następujące książki tej autorki:

 


Chcesz przenieść się w tajemniczy, zaczarowany świat magii?

Chcesz odwiedzić zaczarowane miejsca ,
spotkać się z czarodziejami, czarodziejkami?

To wcale nie jest trudne.
Wystarczy książka i odrobina wyobraźni…

 

Zapraszamy do magicznej podróży po książkach

 Baum F.: Czarnoksiężnik z Krainy Oz

 Baum F.:Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu

Baum F.: Czary w Krainie OZ

Meadows D.: seria Tęczowa magia

Rowling J.: seria o Harrym Potterze

Terakowska D.: Córka Czarownic

Tolkien J.: Hobbit czyli tam i z powrotem

Tolkien J.: Władca Pierścieni


 

Trzymają czytelników w napięciu od pierwszej do ostatniej strony,

pobudzają do myślenia, frapują czyli … powieści z detektywem w roli głównej.

 Książki detektywistyczne dla dzieci to jest to!

 

Bahdaj A.: Kapelusz za 100 tysięcy

Bahdaj A.: Uwaga! Czarny parasol!

Bahdaj A.: Wakacje z duchami

Chmielewska J.: Nawiedzony dom

Chmielewska J.: Ślepe szczęście

Friedrich J.: Amanda i detektywi

Holmberg A.: Latający detektyw

Kasdepke G.: Detektyw Pozytywka

Kastner E.: Emil i detektywi

Nienacki Z.: seria Pan Samochodzik

Niziurski E.: Awantura w Niekłaju

Niziurski E.: Naprzód, wspaniali!

Niziurski E.: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Orłoń M.: Detektyw Nosek i porywacze

Orłoń M.: Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe

 


Nie wiesz, jaką książkę przeczytać?

 Proponujemy podróże z książką:

„Z książką przez kontynenty”

 

Ø      poznasz interesujące opisy niezwykłych miejsc,

Ø      dowiesz się o życiu ludzi gdzieś daleko, daleko…

Ø      poznasz niezwykłe przygody i losy ich bohaterów.

 

 

AFRYKA

1. Brandys M.: Śladami Stasia i Nel

2. Brandys M.: Z panem Bieganiem w Abisynii

3. Centkiewiczowie A. i Cz.: Tumbo z przylądka Dobrej Nadziei

4. Centkiewiczowie A. i Cz.: Tumbo nigdy nie zazna spokoju

5. Fiedler A.: Dziękuję Ci kapitanie

6. Fiedler A.: Gorąca wieś Ambinantelo

7. Fiedler A.: Nowa przygoda: Gwinea

8. Fiedler A.: Wyspa kochających lemurów

9. Giżycki K.: Lwica Uanga

10. Giżycki K.: Nil – rzeka wielkiej przygody

11. Giżycki K.: W pogoni za MWE

12. Sienkiewicz H.: W pustyni i w puszczy

13. Szklarski A.: Przygody Tomka na Czarnym Lądzie

14. Szklarski A.: Tomek w grobowcach faraonów

15. Verne J.: Piętnastoletni kapitan

 

AMERYKA POŁUDNIOWA

1.      Fiedler A.: Orinoko

2.      Fiedler A.: Piękna, straszna Amazonia

3.      Fiedler A.: Rio de Oro

4.      Fiedler A.: Ryby śpiewają w Ukajali

5.      Fiedler A.: Spotkałem szczęśliwych Indian

6.      Fiedler A.: Wyspa Robinsona

7.      Szklarski A.: Tomek u źródeł Amazonki

8.      Szklarski A.: Tomek w Gran Chaco

 

AMERYKA PÓŁNOCNA

1.      Beecher- Stowe H.: Chata wuja Toma

2.      Cooper J. F.: Ostatni Mohikanin

3.      Curwood J.O.: Łowcy wilków. Łowcy złota. Łowcy przygód

4.      Curwood J. O.: Włóczęgi Północy

5.      Curwood J. O.: Władca Skalnej Doliny

6.      Fiedler A.: Mały Bizon

7.      London J.: Biały Kieł

8.      London J.: Zew krwi

9.      London J. : Martin Eden

10.  May K.: Skarb w Srebrnym Jeziorze

11.  May K.: Winnetou

12.  Okoń J. L.: Czerwonoskóry generał

 

AMERYKA ŚRODKOWA

1.      Kuczyński M.: Chłopiec z Gór Organowych

2.      Kuczyński M.: Rabunek

3.      Szklarski A.: Tomek na wojennej ścieżce

 

 

AUSTRALIA I OCEANIA

1.      Szklarski A.: Tomek w krainie kangurów

2.      Szklarski A.: Tomek wśród łowców głów

 

AZJA

1.      Kuczyński M.: Gwiazdy suchego stepu

2.      Kuczyński M.: Obieżyświat

3.      Szklarski A.: Tomek na tropach Yeti

4.      Szklarski A.: Tajemnicza wyprawa Tomka

 

EUROPA

1.      Fiedler A.: Mój ojciec i dęby

2.      Scott W.: Ivanhoe

3.      Scott.: Rob Roy

 

DOOKOŁA ŚWIATA

1.    Encyklopedia geografii. Kraje i ludzie

2.      Sto najpiękniejszych miejsc na świecie

3.      Verne J.: 20000 mil podmorskiej żeglugi

4.      Verne J.: Dwa lata wakacji

5.      Verne J.: W 80 dni dookoła świata

6.      Wielki rajd dookoła świata

  

   


STRONA GŁÓWNA | O SZKOLE | GALERIA | DOKUMENTY | OSIĄGNIĘCIA | KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE | SPORT | SAMORZĄD UCZNIOWSKI | AKTUALNOŚCI | DLA NAUCZYCIELI | DLA UCZNIÓW | DLA RODZICÓW | PRZETARGI | ARCHIWUM | KONTAKT