Biblioteka MCI Zbiory Polecamy Nowości Lektury 

 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH
w roku szkolnym 2017/2018


 

klasa 1

Semestr 1

Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”

Julian Tuwim „Warzywa”

Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”

Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”

Danuta Wawiłow „Marzenie”

Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”

Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”

Semestr 2

Julian Tuwim „Abecadło”

Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)

Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)

Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”

Julian Tuwim „Ptasie radio”

Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

Marcin Brykczyński „Tata”

Jan Brzechwa „Żaba”

Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

klasa 2

Semestr 1

Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)

Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)

Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)

Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)

Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

Semestr 2

Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)

Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)

Julia Duszyńska „Cudaczek-Wyśmiewaczek” (fragmenty)

Jan Grabowski „Czarna owieczka”

Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek

słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

 

klasa 3

Semestr 1

Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)

Anna Czerwińska- Rydel ,,W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)

Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”

Grzegorz Kasdepke „Kacperiada” (fragment w podręczniku)

Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)

Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)

Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”

Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”

Semestr 2

Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”

Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”

Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)

Maria Krüger „Karolcia”

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)

Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment

w podręczniku)

Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)

klasa 4

Lektura obowiązkowa:

Jan Brzechwa ,,Akademia pana Kleksa”

JanuszClive Staples Lewis ,,Lew, czarownica i stara szafa”

Janusz Christa ,,Kajko i Kokosz. Szkoła latania”(komiks)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé ,,Mikołajek” (wybór opowiadań)

Adam Mickiewicz ,,Powrót taty', ,,Pani Twardowska”, ,,Pan Tadeusz” (opisy)

Joanna Olech ,,Dynastia Miziołków”

Józef Wybicki ,,Mazurek Dąbrowskiego”

Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault: ,,Kopciuszek”, ,,Kot w butach”, ,,Sinobrody”, Aleksander Puszkin: ,,Bajka o rybaku i rybce”, Jeanne Marie Leprince de Beaumont ,,Piękna i Bestia”

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

Andrzej Maleszka ,,Magiczne drzewo” - ,,Olbrzym”

Dorota Terakowska ,,Dzień i noc czarownicy”

Ewa Chotomska ,,Pamiętnik Felka Parerasa”

Carlo Collodi ,,Pinokio”

Jadwiga Korczakowska ,,Spotkanie nad morzem”

Wybór baśni i legend: baśnie Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, Charles’a Perraulta oraz baśnie polskie i innych narodów: ,,Księżniczka na ziarnku grochu”, ,,Trzy świnki”, ,,Kot w butach”, ,,Czerwony Kapturek”. Legendy polskie z różnych regionów: ,,O toruńskich piernikach”, ,,O smoku wawelskim”, ,,O mikołajku nadmorskim”, ,,O hejnale krakowskim 2”

Wybór poezji utwory poetyckie: Danuty Wawiłow, Joanny Papuzińskiej, Czesława Janczarskiego, Józefa Ratajczaka, Igora Sikiryckiego, Jerzego Ficowskiego, Władysława Broniewskiego, Jarosława Mikołajewskiego, Anny Kamieńskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Rossy

 

klasa 5 i klasa 6

Frances Hodgson Burnett : „Tajemniczy ogród”;

Irena Jurgielewiczowia: „Ten obcy”

Kornel Makuszyński: „Szatan z siódmej klasy”

Ferenc Molnár: „Chłopcy z Placu Broni”

Lucy Maud Montgomery: „Ania z Zielonego Wzgórza”

Edward Niziurski, ,,Sposób na Alcybiadesa”

Henryk Sienkiewicz: „W pustyni i w puszczy”

Alfred Szklarski : wybrana powieść np. ,,Tomek w krainie kangurów”

Mark Twain: „Przygody Tomka Sawyera”

John Ronald Reuel Tolkien: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Juliusz Verne: „W 80 dni dookoła świata”

Lagerlof Selma ,,Cudowna podróż”


klasa 7

Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens ,,Opowieść wigilijna”

Aleksander Fredro ,,Zemsta”

Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki ,,Żona modna”

Adam Mickiewicz ,,Reduta Ordona”, ,,Śmierć Pułkownika”, ,,Świtezianka”, ,,II część Dziadów”, ,,Pan Tadeusz” (historia Polski)

Henryk Sienkiewicz ,,Quo vadis”, ,,Latarnik”

Stefan Żeromski ,,Syzyfowe prace”

Lektura uzupełniająca:

Nancy H. Kleinbaum, ,,Stowarzyszenie Umarłych Poetów” – fragmenty

Stanisław Lem ,,Jak ocalał świat”, ,,Wierny robot”, ,,Czy pan istnieje, Mr. Johns?”

Olga Tokarczuk ,,Prawiek i inne czasy” – fragmenty

Adam Mickiewicz ,,Lilije”

Sławomir Mrożek ,,Lew”

Henryk Sienkiewicz ,,Krzyżacy”

Eric-Emmanuel Schmitt ,,Oskar i pani Róża”

  

   


STRONA GŁÓWNA | O SZKOLE | GALERIA | DOKUMENTY | OSIĄGNIĘCIA | KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE | SPORT | SAMORZĄD UCZNIOWSKI | AKTUALNOŚCI | DLA NAUCZYCIELI | DLA UCZNIÓW | DLA RODZICÓW | PRZETARGI | ARCHIWUM | KONTAKT